Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Ani jsem netušil, jakou že způsobím diskusi

12. 04. 2019 17:30:00
ve které se vlastně i dozvím, že svým postojem držím lidi v nesvobodě a v okovech, že bych měl dělat něco smysluplnějšího a efektivnějšího. A to jen proto, že nesouhlasím s prolomením nulové tolerance alkoholu za volantem.

Dokonce jsem se v osobním postu guru ODS dočetl sténající slova o tom, jak to někteří nechápou:

Když jsme představili návrh zákona, který by zavedl toleranci malého množství alkoholu v krvi pro řidiče, věděl jsem, že to vzbudí kontroverzi. Není na tom nic divného - nulová tolerance platí mnoho desetiletí a lidé už možná i zapomněli, že se v některých věcech mohou rozhodovat i sami. Co mě však překvapilo nejvíce, je argumentační prázdnota odpůrců tohoto opatření, které by naši zemi přiblížilo k západním standardům. (Nejen) holdingový tisk uspořádal závody o největší argumentační faul. Nejvíce mě zarazila Mladá Fronta, kde komentátor "argumentuje" tím, že by "Češi jezdili ožralí jako prasata". To je tedy opravdu vysoké mínění o našem národě. Zajímalo by mě, jestli si totéž myslí i pan majitel Babiš a tento názor reprezentuje oficiální generální linii strany. !?
čerpáno z Facebooku Petra Fialy.

Musím tedy přiznat, že mezi ty nechápající patřím i já. Nakonec své jsem k tomu napsal zde:
Nicméně, jsem se k tomu i panu předsedovi pod jeho příspěvkem přiznal s tím, že pokud tedy jím zmíněná tolerance alkoholu v krvi nijak neohrožuje řízení vozidla, proč zároveň nechce novelizovat zákoník práce, aby i zaměstnanec, který má polední pauzu si mohl dát jedno pivečko.
S odstupem času, se mi v hlavě rozležela ještě jedna myšlenka Fialova:

Na závěr opakuji, že jsem přesvědčen, že pokud to zvládá většina civilizované Evropy, zvládneme to i my. Bez ohledu na to, co si o nás Češích myslí redakce tiskového orgánu Agrofertu. Protože není normální, aby zde stát lidi omezoval kvůli tomu, že si dali jedno pivo po práci na terase, nebo ráno nafoukali 0,2 zbytkového alkoholu. To je od státu zbytečná vícepráce.
čerpáno z Facebooku Petra Fialy.

A ta jeho státnická myšlenka mi ležela v hlavě tak dlouho, až jsem musel zapátrat do nedávné minulosti a pátrat. A světe div se, jisté stopy jsem našel. Třeba takovou krásnou větu:

Pohnutky k zavedení této změny byly dílem stádní (dělají to všichni), dílem ušlechtilé, citujeme z důvodové zprávy předkladatele: „Ustanovení obvyklé ve všech vyspělých zemích.....čerpáno zde:

Když se vrátím k větě pana předsedy Fialy:

Patříme jen k několika zemím v Evropě s nulovou tolerancí alkoholu za volantem. Proto navrhujeme toleranci 0,5 promile. Jsem přesvědčen, že si tuto míru svobody zasloužíme a jsem přesvědčen, že umíme být stejně zodpovědní, jako většina Evropanů.
čerpáno z Facebooku Petra Fialy.

Ve své podstatě obě věty velmi podobné. Tou první byla důvodová zpráva k novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, předkládaná vládou Miloše Zemana v roce 1999, ta druhá je o dvacet let později předkládaná ODS.

U zdůvodnění novelizace zákona kabinetu Miloše Zemana se jednalo o: „Ustanovení obvyklé ve všech vyspělých zemích je ochranou nejzranitelnějších účastníků provozu na pozemních komunikacích, kterými chodci bezesporu jsou.“

V roce 2001 nám přijetí navrhovaných změn zavedlo pojem „ Absolutní přednost chodců“, tedy institut, který měl ochránit chodce. Důsledky přijetí této novelizace se ukázaly v plné nahotě v prvních měsících platnosti této úpravy až do dnes. Stačí si připomenout smrtelné nehody chodců a tramvají v loňském roce. Odpovědnost za zvýšení počtu mrtvých a těžce zraněných chodců připisuji i médiím, která jak to mají ve zvyku více zdůrazňovala pojem absolutní a vynechávala pojem bezpečný.

V mnoha reakcích na můj článek, věnující se návrhu k prolomení nulové tolerance, se nejčastěji opakovaly slova: ne všichni jsme neodpovědní, aby kvůli několika nezodpovědným jedincům nám odpovědným byla odpírána svoboda dát si jen to jedno pivo“.

A mě ta slova připomínají celou tu anabázi s absolutní předností chodců. Upraví se obdobně i zákoník práce?
Stejně jako stále čekám, na odpověď, jaké sankce při porušení daného limitu pan předseda do zákonů prosadí.

Navíc, se musím tázat, jak je možné, že je u nás tak problematická vymahatelnost práva:

A snad jen na samotný závěr, jeden odkaz na článek věnovaný tématu: "Dopravní přestupky, mýty a fakta na německých silnicích". Naleznete ho zde:

Autor: Pavel Vrba | pátek 12.4.2019 17:30 | karma článku: 25.50 | přečteno: 1050x

Další články blogera

Pavel Vrba

Bilancování na sklonku roku

a ať již člověk chce nebo nechce, bilancuje. Rok 2019 je za námi. A já jsem tomu rád. Jaký vlastně byl?

31.12.2019 v 12:44 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 202 | Diskuse

Pavel Vrba

Hledíc výzvám budoucnosti, žijící v přítomnosti, bloudící ve vzpomínkách minulosti

Sobotní noc vyplněná podivným snovým spaním, vyvolané neposednými kapkami deště bijícími do okenních tabulek. Vždy tomu tak nebylo. Ve snu zabloudil jsem do doby poletujících vloček, které zahalovaly vše do krásného bílého hávu.

22.12.2019 v 15:00 | Karma článku: 12.30 | Přečteno: 194 | Diskuse

Pavel Vrba

Tak co chlapi, taky to tak doma máte?

Vždycky jsem zastával názor, že jsou činnosti, které prostě zvládne jen chlap. A totéž platí v disciplíně, která se připisuje spíše ženám, než mužům. A to vaření. V dnešní době mám pocit, že něžné pohlaví vytrácí zálibu ve vaření.

14.12.2019 v 13:05 | Karma článku: 24.31 | Přečteno: 811 | Diskuse

Pavel Vrba

Adventní čas v opočenském zátiší

A já tak bolestivě přemýšlím o slovech, která by co nejvýstižněji doplnila mé myšlenky a všechny ty obrazy, které jsem zahlédl při své návštěvě v Opočně. Jak tenká je vrstva mezi smysluplným textem a opileckým žvástem.

8.12.2019 v 15:03 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 259 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Smrt před ordinací a č. 1

"Čekací doba je až 8 hodin," čtu se na jedné neurologické pražské klinice. Nedávno tam zemřela žena, která čekala více jak 8 hodin. Zemřela na lavičce před ordinací. Nutno dodat, že se jedná o akutní neurologickou pohotovost.

23.1.2020 v 19:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Trčálek

Zbytečně hysterická reakce pana Brauna na incident francouzského prezidenta

Reakce pana Brauna na údajný hysterický záchvat francouzského prezidenta je sama o sobě excelentní ukázkou hysterie

23.1.2020 v 18:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

František Skopal

Pozor! Jazyková zdatnost z nás ještě nedělá lidi!

Mladí lidé dnes často odcházejí do ciziny. Kvůli studiu nebo brigádě, nebo kvůli práci. Jedinci, kteří v zahraničí něco významné dosáhli, bývají často hosty různých rozhlasových pořadů, kde je vyzdvihována jejich šikovnost.

23.1.2020 v 15:55 | Karma článku: 8.27 | Přečteno: 345 | Diskuse

Pavel Hewlit

Třídní schůzky ve Zvonale

Vlasta Svozilová zavřela vstupní dveře a přes hlavu přetáhla řemínek větší kabelky. Začala si sundávat bundu a při tom se pozorovala ve velkém zrcadle na zdi.

23.1.2020 v 14:52 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 408 | Diskuse

Jan Pražák

Chtěla jsem zabít svoje vlastní dítě

Když jsem ve dvaatřiceti létech najednou přišla do jiného stavu, tak jsem byla fakt naštvaná. Nedlouho před tím jsem získala vedoucí místo v jednom oddělení naší obchodní firmy s příslibem dalšího postupu.

23.1.2020 v 14:31 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 554 | Diskuse
Počet článků 753 Celková karma 17.96 Průměrná čtenost 706

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Najdete na iDNES.cz