Ani jsem netušil, jakou že způsobím diskusi

12. 04. 2019 17:30:00
ve které se vlastně i dozvím, že svým postojem držím lidi v nesvobodě a v okovech, že bych měl dělat něco smysluplnějšího a efektivnějšího. A to jen proto, že nesouhlasím s prolomením nulové tolerance alkoholu za volantem.

Dokonce jsem se v osobním postu guru ODS dočetl sténající slova o tom, jak to někteří nechápou:

Když jsme představili návrh zákona, který by zavedl toleranci malého množství alkoholu v krvi pro řidiče, věděl jsem, že to vzbudí kontroverzi. Není na tom nic divného - nulová tolerance platí mnoho desetiletí a lidé už možná i zapomněli, že se v některých věcech mohou rozhodovat i sami. Co mě však překvapilo nejvíce, je argumentační prázdnota odpůrců tohoto opatření, které by naši zemi přiblížilo k západním standardům. (Nejen) holdingový tisk uspořádal závody o největší argumentační faul. Nejvíce mě zarazila Mladá Fronta, kde komentátor "argumentuje" tím, že by "Češi jezdili ožralí jako prasata". To je tedy opravdu vysoké mínění o našem národě. Zajímalo by mě, jestli si totéž myslí i pan majitel Babiš a tento názor reprezentuje oficiální generální linii strany. !?
čerpáno z Facebooku Petra Fialy.

Musím tedy přiznat, že mezi ty nechápající patřím i já. Nakonec své jsem k tomu napsal zde:
Nicméně, jsem se k tomu i panu předsedovi pod jeho příspěvkem přiznal s tím, že pokud tedy jím zmíněná tolerance alkoholu v krvi nijak neohrožuje řízení vozidla, proč zároveň nechce novelizovat zákoník práce, aby i zaměstnanec, který má polední pauzu si mohl dát jedno pivečko.
S odstupem času, se mi v hlavě rozležela ještě jedna myšlenka Fialova:

Na závěr opakuji, že jsem přesvědčen, že pokud to zvládá většina civilizované Evropy, zvládneme to i my. Bez ohledu na to, co si o nás Češích myslí redakce tiskového orgánu Agrofertu. Protože není normální, aby zde stát lidi omezoval kvůli tomu, že si dali jedno pivo po práci na terase, nebo ráno nafoukali 0,2 zbytkového alkoholu. To je od státu zbytečná vícepráce.
čerpáno z Facebooku Petra Fialy.

A ta jeho státnická myšlenka mi ležela v hlavě tak dlouho, až jsem musel zapátrat do nedávné minulosti a pátrat. A světe div se, jisté stopy jsem našel. Třeba takovou krásnou větu:

Pohnutky k zavedení této změny byly dílem stádní (dělají to všichni), dílem ušlechtilé, citujeme z důvodové zprávy předkladatele: „Ustanovení obvyklé ve všech vyspělých zemích.....čerpáno zde:

Když se vrátím k větě pana předsedy Fialy:

Patříme jen k několika zemím v Evropě s nulovou tolerancí alkoholu za volantem. Proto navrhujeme toleranci 0,5 promile. Jsem přesvědčen, že si tuto míru svobody zasloužíme a jsem přesvědčen, že umíme být stejně zodpovědní, jako většina Evropanů.
čerpáno z Facebooku Petra Fialy.

Ve své podstatě obě věty velmi podobné. Tou první byla důvodová zpráva k novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, předkládaná vládou Miloše Zemana v roce 1999, ta druhá je o dvacet let později předkládaná ODS.

U zdůvodnění novelizace zákona kabinetu Miloše Zemana se jednalo o: „Ustanovení obvyklé ve všech vyspělých zemích je ochranou nejzranitelnějších účastníků provozu na pozemních komunikacích, kterými chodci bezesporu jsou.“

V roce 2001 nám přijetí navrhovaných změn zavedlo pojem „ Absolutní přednost chodců“, tedy institut, který měl ochránit chodce. Důsledky přijetí této novelizace se ukázaly v plné nahotě v prvních měsících platnosti této úpravy až do dnes. Stačí si připomenout smrtelné nehody chodců a tramvají v loňském roce. Odpovědnost za zvýšení počtu mrtvých a těžce zraněných chodců připisuji i médiím, která jak to mají ve zvyku více zdůrazňovala pojem absolutní a vynechávala pojem bezpečný.

V mnoha reakcích na můj článek, věnující se návrhu k prolomení nulové tolerance, se nejčastěji opakovaly slova: ne všichni jsme neodpovědní, aby kvůli několika nezodpovědným jedincům nám odpovědným byla odpírána svoboda dát si jen to jedno pivo“.

A mě ta slova připomínají celou tu anabázi s absolutní předností chodců. Upraví se obdobně i zákoník práce?
Stejně jako stále čekám, na odpověď, jaké sankce při porušení daného limitu pan předseda do zákonů prosadí.

Navíc, se musím tázat, jak je možné, že je u nás tak problematická vymahatelnost práva:

A snad jen na samotný závěr, jeden odkaz na článek věnovaný tématu: "Dopravní přestupky, mýty a fakta na německých silnicích". Naleznete ho zde:

Autor: Pavel Vrba | pátek 12.4.2019 17:30 | karma článku: 25.50 | přečteno: 1046x

Další články blogera

Pavel Vrba

Když se nakonec rozhodnu dobře

Co je to vlastně lidský život? Třeba hledání sama sebe a hledání něčeho krásného. Prostě něčeho, co nás drží při životě. A je to těžký, protože nás ze všech stran útočí tlaky konzumní společnosti, negativní zprávy a humus politiky

21.8.2019 v 16:19 | Karma článku: 12.42 | Přečteno: 219 | Diskuse

Pavel Vrba

V čase vrátil jsem se o 74 let zpět

Někdo sice může namítnout, že by se člověk neměl vracet do minulosti, nýbrž by měl nakukovat především do budoucnosti. Je to však pravda jen na půl. Nakonec, vše co prožíváme a jak na vše nazíráme, je kaleno historií.

19.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 445 | Diskuse

Pavel Vrba

Za historií na vršek Šibeník

Je řada cest, po kterých se může člověk vydat. Jsou cesty všední i nevšední, stejně tak, jako (ne)vyšlapané či (ne)známé. Mnohé z nich máme přímo u nosu a nevidíme je. Objevujeme daleká místa, ta doma neznáme.

13.8.2019 v 9:45 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 274 | Diskuse

Pavel Vrba

Mé podivné setkání s tajuplnými bytostmi

tajuplné setkání v krajině tak různorodé a podivné. V krajině podivných stínů, střídajících se s ozařujícími světly. Ty prapodivné bytosti, zahaleny do podivných kabátů, plných tajů a složitostí.

10.8.2019 v 12:30 | Karma článku: 15.75 | Přečteno: 448 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

A proč vlastně ne - Jirka Paroubek? 2.

Už jednou, tuším, že tak před třemi lety, jsem napsala svůj první blog na téma návratu Jiřího Paroubka. Proto dnešní blog nadepisuji stejně, ale s dvojkou na konci.

21.8.2019 v 16:29 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 352 | Diskuse

Pavel Vrba

Když se nakonec rozhodnu dobře

Co je to vlastně lidský život? Třeba hledání sama sebe a hledání něčeho krásného. Prostě něčeho, co nás drží při životě. A je to těžký, protože nás ze všech stran útočí tlaky konzumní společnosti, negativní zprávy a humus politiky

21.8.2019 v 16:19 | Karma článku: 12.42 | Přečteno: 219 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Ptej se a poslouchej aneb Mělo by se vzpomínat na rok 1968

Les, spousta hub, ticho, jen zpěv ptáků a najednou ... ruská vojenská auta. Psal se rok 1968, byl jedenadvacátý srpen a moje maminka měla za pár dní porodit moji sestru Ivetu.

21.8.2019 v 15:52 | Karma článku: 20.48 | Přečteno: 385 | Diskuse

Jarka Jarvis

Hop sem, hop tam: Jižní Dakota

Bitky s Indiány, zlatá horečka v Černých horách, Wild Bill Hickok, Calamity Jane a městečko Deadwood, kde pistolníci nosili kolty proklatě nízko, a kořalka tekla proudem... Prostě divokej západ, jak nám ho ukazovali ve filmech.

21.8.2019 v 15:45 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 157 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nová doba

Za poslední roky se s podnebím na Zemi nic zvláštního nestalo. Přitom hlasitost hysterického alarmismu se zvýšila několikanásobně. O čem to svědčí?

21.8.2019 v 13:04 | Karma článku: 37.96 | Přečteno: 1107 | Diskuse
Počet článků 746 Celková karma 17.66 Průměrná čtenost 704

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Najdete na iDNES.cz