Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Předseda ODS je na rozdíl ode mě, přesvědčený

10. 04. 2019 9:15:20
že si zasloužíme míru svobody, protože jsme stejně zodpovědní, jako většina Evropanů. Já tedy o tom přesvědčený nejsem. A hned z několika důvodů. A to jeho vyjádření mi přijde, jako když se tonoucí stébla chytá.

Prostě nejsem přesvědčený o tom, že jsme stejně odpovědní, protože jsme prostě Češi. A naše přístupy jsou takové, jaké jsou, včetně toho, že více hledáme, jak něco obejít, než něco dodržet. I když v tomto připouštím, že chrlení zákonů a nařízení, včetně přílepků našim zástupcům, které jsme si zvolili (nebo jsme k volbám nešli), prostě jde.
Nevím, jak jsme odpovědní, ale když jsem včera cestou napříč naší zemí, bylo zajímavé sledovat odpovědnost řidičů v otázkách záchranné uličky, nebo provádění manévru, jako je zipování. A už se mi téměř nechce uvádět klasické prohřešky, jako dávání směrovek, psaní sms, či telefonování. Podle guru ODS jsme přeci odpovědní.
V mediální smršti, podporující hloupý návrh tonoucí se ODS jsem v argumentaci týkající se prolomení 0,5 promile poněkud postrádal to, co s tím naprosto souvisí. A to je informace, jakým způsobem je v těchto zemích řešena dopravní nehoda, či porušení bezpečnosti silničního provozu. Tedy jaké jsou sankce. Ono je krásně líbivé hovořit o tom, jak jsme skvělí, odpovědní. Mnohem horší je, nejen uvést písmeno a), ale rovněž uvést písmeno b). Nehledě na to, že uvolnění zákazu by jistě ovlivnilo i odpovědnost mnoha šoférů z jiných zemí, jejichž řidičské schopnosti máme možnost vidět na našich silnicích.
Ve svých posledních článcích jsem zmiňoval nutnost větších represí ze strany příslušných institucí, stejně tak, jako jsem zmiňoval i poněkud smutnou bilanci dopravních nehod za rok 2018. V některých diskusních příspěvcích „odborníků“ sice zazněly výtky vůči uváděným číslům z hlediska příčin, avšak s poněkud podceněním následků. Obdržel jsem i výzvy volající po doložení mnou uváděných faktů:

A máme nějaké srovnání se zahraničními statistikami? Je u nás opravdu výrazně více usmrcených při dopravních nehodách než v jiných vyspělých státech? Chtělo by to nějaké srovnání s vyspělými státy, které používají při statistikách stejnou metodiku, jaká se používá u nás. A je u nás více usmrcených než v Německu, kde je na některých dálnicích rychlost neomezená? Nebo více než v USA, kde v některých státech získáte řidičák za půl hodiny?

Česko se v Evropě propadlo o 6 příček
(fatální následky nehod v roce 2018)

Nejspíše nejen oni diskutéři, ale i předseda ODS Fiala nejspíše nečetli jistou zprávu Evropské komise k otázce důsledků dopravních nehod s příslušným komentářem BESIP a Centra dopravního výzkumu.

Na silnicích v Evropské unii bylo v roce 2018 usmrceno přibližně 25 100 osob (pozn. předběžné údaje z informace Evropské komise ze dne 4. 4. 2019). Ve srovnání s rokem 2010 se jedná o pokles o 21%. V uplynulém roce bylo ve 28 členských státech EU evidováno 49 usmrcených osob na 1 milion obyvatel, což představuje meziročně 1% pokles.

Ve většině členských států bylo v roce 2018 evidováno méně než 60 usmrcených osob na 1 milion obyvatel. Česká republika z tohoto pohledu patřila v roce 2018 se 62 usmrcenými osobami na 1 milion obyvatel k menšině (celkově až 21. místo; významný meziroční propad z 15. místa v roce 2017)

čerpáno zde:

Velmi zajímavé je i vyjádření BESIPu a Centra dopravního výzkumu, ve kterém je uvedeno:

„Meziroční nárůst fatálních následků dopravních nehod byl způsoben především nepřiměřenou rychlostí, bezprecedentní - téměř 50% - byl nárůst v oblasti usmrcených v důsledku vlivu alkoholu a jiných návykových látek.

čerpáno zde:

V jednom z diskusních příspěvků jsem obdržel otázku:

píšete, že pro Vás osobně je číslo 565 znepokojivé a požadujete represe. Ptám se, jaké číslo bude uspokojivé, a přestanete požadovat represe, pokud vůbec někdy.

Přiznám se, že jsem chvíli musel přemýšlet nad tím, zda je otázka myšlena vážně v kontextu 565 mrtvých. Abych byl spokojený, muselo by být ve statistice dopravních nehod u položky mrtvých číslo 0, těžce zraněný 0. Ale nejsem naivní. Mě bude stačit, když se každý z nás zamyslíme a budeme se podle toho především chovat. Třeba už proto, abychom někoho jiného, ale taky někdo nás, nepřivedli do tragických chvil, které jsou nevratné.

Velmi zajímavá porovnání i stanoviska se dočtete zde:

Autor: Pavel Vrba | středa 10.4.2019 9:15 | karma článku: 24.40 | přečteno: 993x

Další články blogera

Pavel Vrba

Jak to prožívám já, aneb o naději

a mém současném žití ve stínu Covidu-19. O plusech a mínusech současných dnů. Jedno je však jisté – všechno je a především bude jiné. A já mám i nemám strach, vlastně na něj nemám vůbec čas.

26.3.2020 v 12:12 | Karma článku: 15.84 | Přečteno: 365 | Diskuse

Pavel Vrba

Vánoční nákupy v půlce března

Alespoň tak jsem si dnes připadal na našem pravidelném týdenním nákupu v jednom obchodním řetězci. Nejspíše jsme s pí Columbovou mezi řadou jiných nakupujících, vypadali jako exoti.

14.3.2020 v 16:56 | Karma článku: 27.28 | Přečteno: 798 | Diskuse

Pavel Vrba

Dáma co vydává obědy a orchestr

V okamžicích aktuální hysterie spojené s koronavirem, nepřestávám normálně přemýšlet. A už vůbec nechci podléhat médiím, z nichž některým nejde o nic jiného, než o pouhou senzaci. Žiji a vnímám všechny střípky běžného života.

8.3.2020 v 12:10 | Karma článku: 19.82 | Přečteno: 763 | Diskuse

Pavel Vrba

Vzpomínka na jednoho člověka

od jehož narození dnes uplynulo 160 let. Nebyl známým politikem a vůdcem. Naopak, byl obyčejným člověkem. Jedním z mnoha, kteří v této zemi po celou tu dobu žili a žijí.

9.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 24.87 | Přečteno: 645 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Kateřina Štojrová

Jak plníte bobříka odvahy?

Měli jste rádi tábory a bojové hry? Já jsem kolektivní zábavu a jakékoli závodění nesnášela. Ale teď spolu s vámi hraju jednu obří bojovku. Vítězství je jisté, nebojte.

28.3.2020 v 9:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Marek Trizuljak

Deník z karantény, den třináctý

Mezi aktuálními zprávami mi neunikly dvě: Naděje, že Remdesivir by mohl fungovat, (lékaři zatím nabádají k trpělivosti) a zpráva o onemocnění Borise Johnsona.

28.3.2020 v 9:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Pavel Jeřábek

Trocha pokory

Pokora. Chybí nám citelně po všech stránkách. Jakožto lidstvu, civilizaci, národům a zejména jedincům.

28.3.2020 v 8:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Michal Konečný

Časy se mění

Na rozdíl od některých euroevropanů jsme zrušili nebo odložili všechny kulturní a sportovní akce. Změnu času na letní jsme neodložili, protože bez toho bychom boj s koronavirem těžko zvládali.

28.3.2020 v 7:30 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 169 | Diskuse

Irena Aghová

Naděje je nyní to nejdůležitější.

Přichází jaro, na které jsme se těšili a nemůžeme se z něho těšit, protože náš „supersvět“ pokořil malý, neviditelný virus. Máme být doma, nemáme se s nikým stýkat, i polibek je hrozba, protože nikdo neví, na čem je.

28.3.2020 v 6:54 | Karma článku: 4.94 | Přečteno: 104 | Diskuse
Počet článků 758 Celková karma 21.57 Průměrná čtenost 707

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...