Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Josef Sudek … a guláš.

18. 07. 2017 16:15:50
Je mi jasné, že mnozí nejspíše zavrtí hlavu a možná i nahlas utrousí, že jsem se nejspíše úplně zbláznil, když tomu svému dnešnímu povídání dám takový název, spojený se jménem slavného fotografa, co to prostě uměl a .......


guláše. A mají pravdu. Jsem fakt divnej, navíc i na tu svoji divnost náležitě hrdej.

„Všichni jsme trochu divní. A život je trochu divný.
A když najdeme někoho, jehož podivnost je kompatibilní s naší, spojíme se s ním a dostaneme se do vzájemné uspokojující podivnosti a té se říká láska... pravá láska.“
Robert L. Fulghum

Před pár dny jsme očekávali jednu vzácnou návštěvu. A jak už to tak bývá, je třeba i návštěvu patřičně uctít a nakrmit. A tak jsme se s mou milovanou pí. Columbovou domluvili, že vyjímečně převezmu přetěžké žezlo, symbolizující funkci vrchního kuchaře a pustím se do nachystání nějakého pokrmu, o němž jsem přesvědčený, že je pro danou návštěvu nejvíce vhodný.
Nejsem doma do kuchyně moc pouštěn, protože prý nadělám spoustu nepořádku, ale v tomto případě mě bylo tak nějak dovoleno, dané jídlo uvařit.
Co to bylo, není ani tak podstatné, mnohem podstatnější je to, že základem všeho vaření jsou suroviny, které se musí nejprve přichystat.

Třeba jako cibule, či paprika......

I strašně malý věci, mohou v sobě skrývat poselství.
Pavel Vrba

pěkně vše nakrájet, vzít hrnec, olej a dát restovat cibulku.......
když tu se náhle pohlédnu na ten talíř, který je vrchovatě naplněný všemi těmi stopkami od paprik, slupek od cibule či česneku..... a neodolám vzít do ruky fotoaparát

No, jo, ale jak s tím vším souvisí ten Sudek?, položí si mnozí z Vás logickou otázku.

Souvisí s tím hodně.

Josef Sudek (psal jsem o něm zde) je fotografem, jehož jméno pomalu mizí z paměti lidí. Ale právě díky svému umu, nám zde zachoval nádherné umění. Umění, které mě čím dál více uchvacuje. A to až takovým způsobem, že jsem do jisté míry omezil fotografování toho, co jsem dosud dělal, ať již sportovní fotografii, či krajinku či vodní živly.
Sudkovo umění je nenapodobitelné zejména, když si člověk uvědomí, jaké možnosti, zejména technické měl tehdy on a které máme my dnes. My sice nacvakáme spousty nic neříkajících záběrů a pak to, co se nepovedlo, nějak doděláme v počítači.

Jenže on....
to měl všechno......
.....vydřený.

Navíc měl v sobě něco, co si nikdy nekoupíme, ani nezískáme sebedražším fotoaparátem. Nevtiskneme tomu obrazu duši, protože to buď v sobě nemáme, nebo nejsme vyzbrojeni dostatečnou trpělivostí a tlačí nás čas.

Mám doma několik knih s fotografiemi Josefa Sudka.
Mnohé z nich si prohlížím dlouho a často.
Jejich význam, který sdělují,
se nedá pochopit jen na první pohled.

Některá Sudkova zátiší plynule navazují na styl „Zátiší podle Caravaggia“ ....Proměňuje se i repertoár předmětů: vedle mušle se ocitá zmuchlaný igelit, vedle sklenice staniol... místo zbytků jídla a nádobí po hostině, zbývá třeba prázdná vaječná skořápka....

Citováno z knihy: Josef Sudek, Labyrinty (2013)

A právě mnohé Sudkovy fotografie geniálním způsobem zobrazují čas, pomíjivost.....
Třeba právě v oněch slupkách, které ještě před časem byly ochranou té prosté věci, jako je obyčejná cibule....a ten uplynulý čas

Ačkoliv vím, že nemám a nejspíše nikdy nebudu mít jeho um, už jen proto jeho umění „dívat se“ zkouším právě o obrazy těch zátiší, obyčejných věcí a maličkostí. Prostě těch věci, které dneska vyhledává jen úzká skupina lidí, v přetlaku fotografií třeba z dovolených......

Přesto mi to nedá,
musím,
protože měním ty své úhly pohledů,
k těmto detailům.
Třeba jen na chvíli,
možná na dýl...


Kdo ví......

Fotografii je možné po kliknutí zvětšit v plném rozlišení.

article_photo (Pavel Vrba)

Nebo takový Josef Sudek...
kráčel jsem si ověnčený fotoaparáty a u chrámu Sv. Mikuláše na schodech seděl starý pan Sudek a v ruce držel peříčko od holuba. Svým charakteristickým pohledem pozoroval to peříčko, které proti slunci otáčel v ruce. A já si kráčel dál Nerudovkou a když jsem se skoro po 2 hodinách vracel zpět, seděl tam Sudek stále a měl stále to peříčko v ruce..... Když jsem po mnoha letech viděl fotografii toho peříčka, bylo tam zachyceno naprosto vše.
Ivan Marek
Autor: Pavel Vrba | úterý 18.7.2017 16:15 | karma článku: 13.68 | přečteno: 332x

Další články blogera

Pavel Vrba

A tak jsem rozhodl volit……

Předvolební šílenství je na svém vrcholu, mnozí z něj jsou totálně znechucení, všude samé sliby a krášlení následující doby. Ale ruku na srdce, volbu přeci řešíme každý den. A je jen a jen na nás, jak se rozhodneme.

18.10.2017 v 18:00 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 493 | Diskuse

Pavel Vrba

Byl jsem dneska poctěn, když jsem tu vobálku vobržel.

A hnedle se cejtím takovej důležitej a chtěnej. Nestává se mi to často, maximálně jedenkrát za 4 roky. A taková vobálka, ta v sobě ukrejvá zajímavý věci. K pobavení, k pláči i znechucení. Když ji totiž votevřu, nestačím se divit.

16.10.2017 v 18:12 | Karma článku: 25.77 | Přečteno: 823 | Diskuse

Pavel Vrba

Čím dál víc, mě baví ty obyčejný věci.

Ač se to nezdá, je kumšt vnímat jejich krásu, ale i výjimečnost. A my prostě koukat už neumíme, pohlceni řešením kariéry, oblbnutí všemi těmi prapodivnými zprávami. Mám občas pocit, že jsme prostě zblbli.

11.10.2017 v 17:54 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 403 | Diskuse

Pavel Vrba

Navzdory předvolebnímu šílenství.

A to šílenství, to je prostě všude. Občas se divím, že na mě nějaká politická agitka nevyleze třeba z toalety. A tak, pro zachování zdraví, jako srab zdrhám do lůna přírody. A když jsem se tam tak škobrtal....

4.10.2017 v 11:30 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 354 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Ahoj. Koho volíš?

S touhle otázkou se na mne před chvílí obrátil jeden kamarád. Je to dobrý kamarád a mám ho rád. Ale ani on se nedočkal ode mne potřebné odpovědi. Proč?

20.10.2017 v 12:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Marek Renda

Kdo podpoří Orbána?

Viktor Orbán vyhlásil obranou válku maďarského národa proti koalici Sorose, EU a islámu a vyzval ostatní evropské národy, ať se připojí. Pokud to chceme udělat, musíme volit vhodné strany.

20.10.2017 v 10:27 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 153 |

Vladimír Aim

Až do trpkého konce - dnes a zítra nás zlý, zákeřný a hloupý volič opět zradí

Všichni volební lídři (bez výjimky) musí do ukončení sčítání hlasů hýřit nezdolným optimismem a přesvědčovat své soukmenovce o blížícím se jistém vítězství. Opatrnější jen postupně nahrazují slůvko „vítězství“ termínem „úspěch“.

20.10.2017 v 9:29 | Karma článku: 8.27 | Přečteno: 240 | Diskuse

Klára Dvořáková

Venkovský striptýz - košilatá povídka

Jen mužská část vesnice zná tajemství bílé vany na zahradě hájovny. Dneska zasvětí Petra - přivandrovalce a městskýho hejska - do toho, co je to opravdová kultůůůra... Ale musí být potichu a nikomu nic nevykecat!

20.10.2017 v 8:33 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 458 | Diskuse

Pavla Kolářová

Moje tvář ztratila hlas

Takhle po ránu cosi říkám a uprostřed věty se najednou ozve bezmocné sípání a pak už jen jakési neartikulované zvuky. No bezva, sice je to pořád lepší než ztratit tvář, jenže v mojí profesi úči je to přeci jen tak trochu průšvih...

20.10.2017 v 7:57 | Karma článku: 11.39 | Přečteno: 620 | Diskuse
Počet článků 616 Celková karma 18.38 Průměrná čtenost 658

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.