Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Tak co chlapi, taky to tak doma máte?

14. 12. 2019 13:05:21
Vždycky jsem zastával názor, že jsou činnosti, které prostě zvládne jen chlap. A totéž platí v disciplíně, která se připisuje spíše ženám, než mužům. A to vaření. V dnešní době mám pocit, že něžné pohlaví vytrácí zálibu ve vaření.

V jednom českém filmu zaznělo:Běda mužům, kterým žena vládne, adresované kněžně Libuši. Takové úsloví si dovolím poněkud pozměnit a to ve významu: Běda mužům, kteří se neumí postavit k plotně.
Jak lehce jsou pak vydíratelní...
Klasickým příkladem jako podpora mého názoru je situace, ve které jsme konfrontováni s pravdou a lží v odpovědi na otázku: Tak, jak ti dnes chutná jídlo, co jsem udělala? Nenápadná větička, která vyžaduje mimořádnou pozornost.
A především volbu priorit.
Pokud chceme být upřímní a na rovinu říci, že se to moc nepovedlo, hazardujeme s variantou, že nám bude drsně odpovězeno, že pokud se nám to nelíbí, můžeme si vařit sami. Pokud chceme mít klid a především si neumíme ohřát ani párek, doporučuji něžnou lež, i kdyby to znamenalo, že nám bude po jídle blbě.
Já osobně jsem pro soběstačnost, protože člověk je pak svobodnější a neplatí na něj každé vydírání.
I to vše má však svá úskalí.
Třeba jako dnes, když jsem se rozhodl vzhledem k jisté zdravotní indispozici pí Columbové uvařit oběd sám. V takových situacích mám pak možnost uvařit to, co mám rád. A zvolit postupy, které mám za léta osvědčené a především odpovídající mých chuťových buněk. Obvykle jsou to jídla, která pí Columbová nevaří a nejí je.
Naše ranní dohoda vypadala poměrně pohodově a naopak byla s vděkem přijata, pochopitelně s klasickým dovětkem, že si konečně může hodit pařáty na stůl, když vaří většinou ona.
Zde bych si dovolil poznamenat, že bych klidně vařil častěji, ale není mi dovoleno vstupovat jen tak a kdykoliv do svatyně jménem kuchyně, neboť jsem prý bordelář.
Kdykoliv slyším toto konstatování, vracím slovní smeč se slovy, že sice chápu, že Pán Bůh nadělil každému podle svého uvážení, ale v případě pí Columbové to naprosto přehnal s perfekcionalismem, uklízecím stihomamem a skenery.
Když jsem nedávno využil její nepřítomnosti, uvařil jsem si česnečku, poctivě uklidil a vyvětral byt, cítil jsem se jako vítěz, co nad Columbovou vyzrál.
Pocit vítěze mi vydržel jen do chvíle, než se ozval charakteristický zvuk odemykaného zámku. To se domů vrátil pasivně aktivní skener, jménem Columbová. Ty jsis zase dělal česnečku, pronesl stroj z 24 století, který by mohli závidět i celníci. Tento atak, vypuštěný skenerem jsem se pokusil odvrátit konstatováním, že čidla jsou asi v poruše, že se to zdá, protože sousedi dělali topinky. Navíc jsem ještě konstatoval, proč bych si měl dělat česnečku, když tam mám jídlo, ještě ze včerejška.
Jenže, to už se přesunovala skenovací souprava do prostoru kuchyně.
Během tohoto přesunu, ozvaly se do ticha jen servomotory všech instalovaných mikro a makro skenerů, chlazení všech vyhodnocovacích čipů jelo na plno. Výkonné skenery během setin sekundy zvládly proskenovat všechna zákoutí.
Zvukové zařízení po té vydalo hlášku, ve smyslu, proč že jako neříkám pravdu, když je sporák zašpiněný a na podlaze se válí slupka od česneku.
Od česneku? .. to je divný, s tím nemám nic společného, to je určitě od včerejška, pravil jsem sebevědomě. A prohlédl jsem si tu slupku, ve velikosti tak jednoho centimetru.
Pak prapodivné slitinové chapadlo otevřelo šuplík, vyndalo lis na česnek a to jen za účelem bližšího prozkoumání: Máš tady ještě zbytek česneku, a je čerstvý, tak nevím, proč to neřekneš, ozvalo se ze stroje, a určitě jsi tady chodil i bez ponožek, když nejsem doma.
A já v tu chvíli pochopil, že další odpor je marný.

Ale zpět k tomu mému dnešnímu vaření.
Rozhodl jsem se, že udělám slepici na paprice. Vlastně ne, kdo by se s nějakou starou a opelichanou dlouze vařil. Prostě kuře na paprice.
Kupodivu, před zahájením procesu vaření nenastalo žádné poučení mužstva k udržování pořádku. Stalo se něco horšího. Aktivitu k uvaření tohoto pokrmu (který nikdy nevařila) začala řídit. Nejprve začala přípravou surovin, pak restováním cibulky... a když jsem do toho vložil svou aktivitu a recepturu, začala prostě, no jak to říct slušně... vnášet své rady. Toho oleje tam je moc, proč tam nedáš drcený kmín, nemáš tam moc papriky.......
Ještě že i mě nadělil Pán Bůh nějaký ty i kladný vlastnosti. Třeba trpělivost a povahu býka.
Poslal jsem totiž Columbovou vysávat.

V klidu mi to pak v hrnci klokotalo, krásně jsem to dochutil. A udělal jsem opravdu chutnou a vynikající omáčku, nakonec jako pokaždé.
A to ticho v domácnosti, nepotrvá na věky.
Však je známe... ony to zase tak dlouho nevydrží.
A kdyby ano, vím si rovněž rady.
Stačí oloupat pár brambor, česnek a krásně to povařit .....
A z toho všeho plyne ponaučení....

Muži, učte se vařit.

„Sedí-li na pohovce muž - regeneruje se. Žena však sezením na pohovce zanedbává domácnost.“

Murphyho zákon

Autor: Pavel Vrba | sobota 14.12.2019 13:05 | karma článku: 24.31 | přečteno: 811x

Další články blogera

Pavel Vrba

Bilancování na sklonku roku

a ať již člověk chce nebo nechce, bilancuje. Rok 2019 je za námi. A já jsem tomu rád. Jaký vlastně byl?

31.12.2019 v 12:44 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 202 | Diskuse

Pavel Vrba

Hledíc výzvám budoucnosti, žijící v přítomnosti, bloudící ve vzpomínkách minulosti

Sobotní noc vyplněná podivným snovým spaním, vyvolané neposednými kapkami deště bijícími do okenních tabulek. Vždy tomu tak nebylo. Ve snu zabloudil jsem do doby poletujících vloček, které zahalovaly vše do krásného bílého hávu.

22.12.2019 v 15:00 | Karma článku: 12.30 | Přečteno: 194 | Diskuse

Pavel Vrba

Adventní čas v opočenském zátiší

A já tak bolestivě přemýšlím o slovech, která by co nejvýstižněji doplnila mé myšlenky a všechny ty obrazy, které jsem zahlédl při své návštěvě v Opočně. Jak tenká je vrstva mezi smysluplným textem a opileckým žvástem.

8.12.2019 v 15:03 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 259 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Pozor! Jazyková zdatnost z nás ještě nedělá lidi!

Mladí lidé dnes často odcházejí do ciziny. Kvůli studiu nebo brigádě, nebo kvůli práci. Jedinci, kteří v zahraničí něco významné dosáhli, bývají často hosty různých rozhlasových pořadů, kde je vyzdvihována jejich šikovnost.

23.1.2020 v 15:55 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 214 | Diskuse

Pavel Hewlit

Třídní schůzky ve Zvonale

Vlasta Svozilová zavřela vstupní dveře a přes hlavu přetáhla řemínek větší kabelky. Začala si sundávat bundu a při tom se pozorovala ve velkém zrcadle na zdi.

23.1.2020 v 14:52 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jan Pražák

Chtěla jsem zabít svoje vlastní dítě

Když jsem ve dvaatřiceti létech najednou přišla do jiného stavu, tak jsem byla fakt naštvaná. Nedlouho před tím jsem získala vedoucí místo v jednom oddělení naší obchodní firmy s příslibem dalšího postupu.

23.1.2020 v 14:31 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 430 | Diskuse

Karel Ábelovský

Panoptikum podle Tomáše (I.)

... pravda se nejen neleskne a netřpytí, jak nám správně zvěstuje Tomáš, ale pravda se většinou také lidí dotýká tak, že to mnohdy až zabolí ... pojďme se jí tedy dotknout.

23.1.2020 v 12:40 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 331 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Když se vám knížka nelíbí, darujte ji někomu inteligentnějšímu

Existují literární autoři, kteří si po dopsání knihy neberou servítky a dopustí se jadrného vyjádření.

23.1.2020 v 10:22 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 389 | Diskuse
Počet článků 753 Celková karma 17.96 Průměrná čtenost 706

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Najdete na iDNES.cz