Otázka, kterou položil můj čtenář blogu

31. 05. 2019 9:30:00
Pestrost života ve všech jeho podobách, je plný inspirace. Vybíráme si. Co napíšeme, nebo co si přečteme. A tak se stane, že nás překvapí reakce v diskusi pod blogem, nebo zaslaném emailu. A právě to se nedávno stalo i mě.

Před několika dny jsem obdržel email, ve kterém mě mimo jiné zaujala otázka na jeho konci. Pane Vrbo, když píšete blogy, nebo fotíte, co je pro Vás osobně oceněním nebo hodnotou? Někomu se tato otázka může zdát naivní, třeba i hloupá. Jiný na to praví: no protože mě to baví.
Odpověď se zdá být vlastně jednoduchá.
A právě ta „jednoduchost“ této otázky mě zaujala.
Třeba i tím, že se člověk najednou zamyslí nejen nad tvořením písemných či obrázkových stop ve světě blogů ve veřejném prostoru. Ono tím vším, co stvoříme, odkrýváme část své vlastní identity. Své vidění světa, hodnoty, které vyznáváme, ale i naše vlastní povahové rysy. Třeba v našich reakcích v diskusních příspěvcích.
Zejména u některých jedinců se jak na divadelní scéně projevuje jejich povahový rys. Při chválení milí, při nesouhlasu se v démony promění. Nebo kritikou psaní, ačkoliv sami nic nenapsali. Zbytečné a hloupé shazování sama sebe. Jsme prostě lidé, mnohdy plni podivných emocí a nešťastných reakcí.
A nejen to.
Ono nás to více či méně provází ve všem, co děláme mimo vlastní soukromí. V práci, na silnici, ve společnosti.....

Ale zpět k tématu jménem ocenění.
Když o tom přemýšlím, je to v obecné rovině nutnost a v mnoha případech i droga. Každý člověk to ocenění potřebuje. Aby měl jeho vlastní život smysl.
Přemýšlím, jak lze vlastně to ocenění a touhu po něm vlastně popsat.
A čím více o tom přemýšlím, nemohu se ubránit slovu milenka.
Nevyzpytatelná, ukrývaná, oděná do šatů, tajemně ukrývající záhadu pravdy a lži. Milenka nestálá, s životem ohraničeným našim vývojem a poznáním. Milenka, nabízející smysluplnost a nesmysluplnost našeho konání, ale i vlastního poznání. Má i svá jména – postavení, funkce, vyznamenání, dobrý pocit, svědomí či čistý štít. Umí být také nespravedlivá, nekritická, falešná a krutá. Umí vytvářet i zabíjet talent, ale i samotného člověka. Stejně, jako umí být tak strašně pomíjivá.
Protože co je dnes, nemusí být zítra. Co pro nás bylo tehdy vrcholem ocenění, může se stát nechtěným dědictvím.
Ta milenka je pestrá, stejně jako sám život.
Snad o něco jednoduší, je milenkou v oblasti umění.

Pane Vrbo, když píšete blogy nebo fotíte, co je pro Vás osobně oceněním nebo hodnotou?
Dlužím ti čtenáři mé vyjádření.
Nejhorší okamžik je vzít čistý papír a pero, či prázdnou kartu ve foťáku a začít. Mohu se rozhodnout, čemu věnuji či nevěnuji slova či zachytím obrazy. Mohu dělat témata, dle aktuální společenské vlny, nebo jít cestou, plnou klestí a dělat to, co dělá málo lidí.

Bejt prostě svůj.

Každý, kdo něco píše, fotografuje či maluje, zaznamenává do svého díla své vlastní pohledy, svou minulost, přítomnost, své poznání a vyznávané životní hodnoty. Bohužel, lehce tam může promítnout i svou nedokonalost, neznalost či snahu se jen zalíbit. A tak, vše, co dělám, dělám proto, že mě to zaujalo, přináší mi to poznání. A když je to dobrý, pustím to ven. I s pocitem, že tam někde je třeba někdo, koho osloví, potěším, nebo mu přinesu vzpomínku na místa, kde kdysi byl a už nemá šanci se tam vrátit. Dělám to i s pocitem, že ne všem, se to musí líbit. Nakonec by to bylo strašně nudné, mít obrazy jen jednoho malíře. A vůbec v tom nehraje roli čtenost či karma. Nadarmo se neříká: velká sláva, polní tráva.

Pro mě osobně skutečně nádhernou definici ocenění vyjádřil hudební skladatel Petr Hapka. A jsme přesvědčený, že asi lepší definici už ani nikdo nevymyslí. Ta jeho definice zazněla v pořadu: "Je nám ctí... Petr Hapka":

Já nečekám ocenění... většinou..
moje ocenění, jsou moje ocenění.
To znamená, že když se mi něco libí, tak jsem si to ocenil a mám tu věc strašně rád. A je příjemné, když dostane ocenění od dalších lidí, a je to jako celé psaní hudby nebo písní, protože mě se to mě se to musí líbit.
Mě.
Já to dělám pro sebe, nedělám to pro kritiky.
Dělám to pro sebe, pro sebe, jenom pro sebe. Nedělám to ani pro peníze, mám je rád, ale dělám to jenom pro sebe.
Jen pro sebe.
A když to ještě získá ňákou lásku lidí, nebo ocenění lidí, lidí, tak mě to samozřejmě těší. Poněvadž se ke mě přidali přátelé, hudební přátelé, kteří mě neznají a který já nikdy nepoznám. To jsou mí hudební přátelé, kteří si kupují moje desky či se dívají na moje filmy, nebo si kupují moje kazety. A těm lidem jsem strašně vděčný, protože to jsou lidé, kteří se napojili na můj vkus. A já prodávám svůj vkus hudební. A to je hrozně hezké, když máš úspěch potom v takovémhle případě.

Přepis z vyjádření Petra Hapky v pořadu ČT: Je nám ctí... Petr Hapka:

Autor: Pavel Vrba | pátek 31.5.2019 9:30 | karma článku: 16.82 | přečteno: 521x

Další články blogera

Pavel Vrba

Dnes je to přesně 153 let

a já, byť by zatížen příliš čerstvou osobní ztrátou velmi blízkého člověka, cítím povinnost datum 3. července připomenout. Prožívanou vlastní ztrátou si ještě mnohem intenzivněji uvědomuji tragické dopady spojené s tímto výročím.

3.7.2019 v 8:45 | Karma článku: 24.52 | Přečteno: 943 | Diskuse

Pavel Vrba

Jo, to když jsem se přesunul v čase

a ocitl jsem se na módní přehlídce, dnes zapomenutých časů. A bylo to pro mě velkým poznáním. Třeba i tím, že se jsem se ve svém životě poprvé snažil, zachytit krásu, eleganci i vznešenost.

13.6.2019 v 18:10 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 329 | Diskuse

Pavel Vrba

Les, který tak varovně promlouvá k lidem

už po mnoho desítek let. Každičkým stromem, keřem či květinami, bez ohledu na vlastní věk, promlouvá k poutníkům a obyvatelům vesniček. Kolik jsem už v životě navštívil lesů, malých či velkých. Ale tento, tento je jedinečný.

10.6.2019 v 18:00 | Karma článku: 16.71 | Přečteno: 638 | Diskuse

Pavel Vrba

Jsme v té demokracii opravdu svobodní?

Já se obávám, že nikoliv. Ona ta svoboda je v podstatě pouhým snem a pošetilým přáním. Přáním, ze kterého se nám dostává v reálném životě jen malý ždibíček. Ona je vlastně svoboda i proti přírodě.

3.6.2019 v 9:00 | Karma článku: 19.65 | Přečteno: 343 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Pohádky nelžou! Bytosti přírody existují!

Kdo vlastně jsou a kde se skrývají zmiňované přírodní bytosti? Opravdu existují, nebo je to všechno jen výmysl?

18.7.2019 v 14:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Michal Pohanka

Krize střevního věku aneb Defekace bez legrace!

S úlevou saháte na kliku od kabinky wc, již jste skoro zachráněni a vysílené svěrače tudíž povolují, klakson troubí, kabel už není ani v poslední zatáčce, ale sprintuje cílovou rovinkou, když vtom... zalomcujete a ZAMČENO!!!

18.7.2019 v 14:34 | Karma článku: 8.18 | Přečteno: 113 | Diskuse

David Dvořák

Ursula a otázka společné EU armády.

Po nástupu Ursuly von BT (Bundeswehr Terminator) do čela EK se experti v otázce budování společné EU armády v názorech rozdělili na dvě zhruba stejně početné skupiny.

18.7.2019 v 13:13 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 122 | Diskuse

Mário Oláh

Mágia nového aeónu: Luciferiánsky nagualizmus

Luciferiánsky nagualizmus je magický smer modernej éry vychádzajúci z mágie dávnych žrecov starého Mexika a okultných a iných umení.

18.7.2019 v 11:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 |

Jiří Turner

Socialismus s hmyzí tváří

Socialismus s lidskou tváří známe. Demokratizace komunismu se však příliš neosvědčila. Diktatura je efektivnější a v bezbřehém liberalismu je zas větší sranda. I příroda nám nabízí metodiku, škoda jen, že již nejsme její součástí.

18.7.2019 v 11:15 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 740 Celková karma 16.96 Průměrná čtenost 705

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Najdete na iDNES.cz