Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Jak jsem prožil muzejní noc s tajemným rozuzlením

19. 05. 2019 12:06:41
Takové poněkud zvláštní přiznání k nedělní odpolední kávě. Ta má ostuda je zapříčiněna dosavadní absencí na akci, která se v letošním roce konala již po dvanácté. Nejspíše vyplývá z mé předchozí nedozrálosti.

Když se jednoho dne objevil program konání této kulturní události v Hradci Králové, byl jsem překvapený, co vše lze poznat a najít v programu. A to bez ohledu na to, že probíhá rekonstrukce historické muzejní budovy. Už páteční přípravy, spočívající v uzavření části Velkého náměstí svědčily o tom, že to nebude malá akce. Nicméně, já jsem si v programu našel to, co je pro mě nejlepší, tedy včetně odpovědí na spousty otázek týkajících se minulosti. A to bez ohledu na to, že budu muset sednout do auta a odjet za město. A to včetně toho, že tu noc neoslavím s pohárkem piva v ruce, či skleničkou vína. Má volba byla totiž jasná - návštěva Muzea války 1866 a bojiště na Chlumu. Byl tam připraven bohatý program, kterému jsem já osobně nemohl odolat. Zájemci mohli vyslechnout poutavou komentovanou prohlídku expozice dokumentující největší vojenské střetnutí na území Čech a Moravy v 19. století, kterého se účastnilo na 440 000 mužů. Pro návštěvníky byl připraven i výklad o rakouském polním opevnění a archeologickém průzkumu bojiště v podání Mgr. Matouše Holase. Po celou dobu konání akce byli k vidění vojáci rakouské pěchoty, polní myslivci, ale i pruské gardové jednotky.
Pro mě byl navíc (z pozice fotografa) velkým předmětem zájmu osvětlený pomník „Baterie mrtvých“ a rakouského polního opevnění.

Kráčel jsem po cestě plné kamení,
cestou kde výmoly byly naplněny slzami.
Kráčel jsem místem,
co je po desítky let Baterií mrtvých.
Kráčel jsem temným lesem,
doprovázen stíny,
které se na chvíli,
v té husté tmě zhmotnily.

Pavel Vrba

Jako pro mě velmi pozitivní bod programu, hodnotím přednášku Mgr. Josefa Šrámka, Ph.D. na téma Osudy pomníku generála jezdectva Viléma prince zu Schaumburg-Lippe na Chlumu. Tato přednáška mě poskytla úplně nové a neznámé informace, ale i velmi zajímavý překvapivý závěr, spojený s historií této osobnosti a její památky. A to takový, že si zaslouží napsání samostatného článku.

Když se zpětně ohlížím za prožitým pátečním večerem, musím konstatovat, že jsem si vybral dobře. Nejen proto, že jsem potkal řadu známých lidí, ale obdržel jsem odpovědi na některé otázky. Jen na některé, protože tak už to v historii bývá, že odpověď na jednu otázku vyvolává tisíce dalších. Třeba i v tom, kolik z dnešních obyvatel Hradce Králové vůbec ví, co se v blízkosti města dělo před 153 lety. Navíc, jsem byl velmi rád ve společnosti lidí, pro které je připomínání této historické události srdeční záležitostí. Ať již v řadách rakouských či pruských jednotek, členů Komitétu pro udržování památek z roku 1866, či pracovníků Muzea východních Čech v Hradci Králové.

A všem, kteří se na programu této noci podíleli, patří moje poděkování.

A to mé tajemné rozuzlení?

Třeba mě budeš mít čtenáři za naprostého blázna či podivína. Možná si řekneš: on se fakt zbláznil. A já mohu jen říci: kdo ví.

Ten zvláštní pocit se dostavil až druhý den. To když jsem vytáhl z fotoaparátu kartu a začal zpracovávat zachycené obrazy. Každý, kdo se věnuje fotografování, určitě zažil ten překvapující pocit, že tam je zachyceno něco, co v reálném pohledu neviděl, nebo zachyceno zcela náhodně, protože jak říkával policejní rada Vacátko: Náhoda je Bůh. Mezi fotografiemi jsem zachytil jednu, která byla na první pohled špatná a nepovedená.

Byl jsem v prostoru nasazení dělostřelecké baterie na Chlumu, tedy v místech, kde umírali rakouští vojáci. Snažil jsem se v rámci muzejní noc udělat záběr na stojícího vojáka, ale zapomněl jsem přenastavit foťák a ten si začal žít svým životem a původně chtěná fotografie nevznikla. Přesto, když hledím na fotku, kterou jsem chtěl vymazat, spatřuji na ni cosi podivného.
Jako by se tam objevily stíny.....

A já nakonec nemohl jinak, než udělat obraz s názvem: Baterie mrtvých


Více fotografií z této akce naleznete zde:

Dosud vydané články k prusko - rakouské válce naleznete zde:

Autor: Pavel Vrba | neděle 19.5.2019 12:06 | karma článku: 12.76 | přečteno: 445x

Další články blogera

Pavel Vrba

Navzdory krizi, s prolnutím do minulosti

Dnes jsem opět kráčel po cestách doprovázený křupáním klacků a zvukem do sebe narážejících kamenů. Po blahodárném dešti dobarvovala příroda všechny ty nádherné barvy stromů, keřů a květin.

16.5.2020 v 19:47 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 138 | Diskuse

Pavel Vrba

Stejně, není ten život krásnej?

No je, i když tu a tam se do cesty postaví nějaké překážka nebo nějaká malinkatá potvora. Ale to člověk musí čučet víc do světa, než na obrazovku. Třeba dnes, není bta naše krajina krásně zalitá sluncem?

28.3.2020 v 10:32 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 248 | Diskuse

Pavel Vrba

Jak to prožívám já, aneb o naději

a mém současném žití ve stínu Covidu-19. O plusech a mínusech současných dnů. Jedno je však jisté – všechno je a především bude jiné. A já mám i nemám strach, vlastně na něj nemám vůbec čas.

26.3.2020 v 12:12 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 403 | Diskuse

Pavel Vrba

Vánoční nákupy v půlce března

Alespoň tak jsem si dnes připadal na našem pravidelném týdenním nákupu v jednom obchodním řetězci. Nejspíše jsme s pí Columbovou mezi řadou jiných nakupujících, vypadali jako exoti.

14.3.2020 v 16:56 | Karma článku: 27.49 | Přečteno: 802 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Vilém Ravek

Opelichaný lev salónů s chůzí opilého tapíra v porcelánu.

Je jasné, že více než na trapasu - což je svým způsoben souhra nepříliš šťastných náhod – záleží na samotném aktérovi. Ten teprve tomu dá patřičné grády. Začít bych mohl zcela banálním rozepnutým poklopcem.

31.5.2020 v 18:59 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – jak vzal René D. myšlení za špatný konec…

Koronavirová pustota, intelektuální nuda, nedostatek podnětů ve mně vybudily potřebu koupit si čtivo přes Heureku, čekal jsem na ně dlouho, kniha byla úplně poslední na skladě, zažloutlé listy,

31.5.2020 v 18:32 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 95 | Diskuse

Helena Vlachová

"Běda mužům, kterým žena vládne!"

Tato slavná věta zazněla v Jiráskových Starých pověstech českých na adresu kněžny Libuše. Můžeme říci, že jde o větu nadčasovou, o jejíž platnosti se lze dennodenně přesvědčit.

31.5.2020 v 7:41 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 867 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Šedesát sedm pohlaví si strčte za klobouk. Nebyla by nádražní lávka?

Protože mužové, kteří se mohou vyblbnout na nádražní lávce, nemají čas vymýšlet koniny a naopak k všestrannému rozkvětu lidstva čerpají důležité poznatky.

31.5.2020 v 7:35 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 905 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Hráli jsme rouškovanou…

Občas se snažím stručně a trefně popsat dnešní dobu. Po několika pokusech o charakteristiku, jež jsem zavrhl, se mi zdá pro současnost nejvýstižnější, že žijeme jakousi hodně praštěnou sci-fi. Koronavirová krize to jen potvrzuje.

31.5.2020 v 0:33 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 331 | Diskuse
Počet článků 760 Celková karma 14.49 Průměrná čtenost 708

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...