Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Nedělní ohlédnutí – byl bych pěkně hloupý

5. 05. 2019 10:11:17
kdybych tam nešel. Přišel bych totiž o poznání souvislostí a dál si žil ve zkreslených pohledech, plných domněnek. I když na druhou stranu připouštím, že pro mnoho lidí jsou domněnky příjemnější a pohodlnější, než skutečná fakta.

Ona ta fakta, jsou prostě náročná. Navíc, ověřování informací je náročné nejen díky nutnosti jejich porovnávání, ale i prověřování. A hledání reality je někdy spojené i s nasazením fyzičky a pohybu v terénu. A tak se to mé nedělní ohlédnutí se dá shrnout slovy: včerejší exkurze, pole, louka, archeologie a historie. Zejména v dnešní době se při vyslovení slova pole, většině lidí objeví před očima lány zapáchající řepky olejky, spojené s nenáviděným Babišem a Zemanem. A to vše aktuálně propojené se všemi těmi miliony chvilek pro demokracii.

Pro mě osobně je však pole spojené s mnohem hlubším a závažnějším nadčasovým symbolem. Tedy symbolem ukojení základní životní potřeby, ovlivněné stanovenými kvótami a rozmary počasí. A především čím dál více se prohlubujícím deficitem vody a ubývajím hmyzem.

Tedy tím základním a nutným předpokladem, abychom vůbec jako lidstvo přežili. Ale kdo ví, třeba se dočkám i demonstrací spojených s milionem chvilek pro vodu, snížení chemie, změny celé politiky a koncepce zemědělství, vzniku remízků, ochrany vody a půdy.

A nejen to.

Pole a louky jsou i dávnými němými svědky dřiny našich předků, ale i tragických historických milníků naší země. Milníky, kdy prolitá krev tisíců, potřísnila louky a pole a byla smyta deštěm.

Pole, louky, archeologie a historie.

Když jsem před několika dny zahlédl informaci o konání akce „ Spolková exkurze Komitétu 1866 na bojiště u Hradce Králové“, přemýšlel jsem, o čem to může být a čím mě to může obohatita tedy proč tam vůbec jít. Den před sobotní akcí jsem sledoval počasí, které nevěštilo slunečné počasí.
Naopak.
Byly předvídány deště. A v barvách jsem si představoval, jak asi budu vypadat, když se daná akce bude konat na trase vedoucí terénem i mimo turistické trasy a to za každého počasí. Už jsem si i představoval komentáře pí Columbové, až zablácený a mokrý usednu do uklizeného vozidla po zdolání trasy. Naštěstí, na tento scénář vůbec nedošlo. Jako by i to počasí přálo mému poznání. Na místě srazu jsem byl první. Dělám to tak pokaždé, protože bytostně nesnáším nedochvilnost. Když mě pí Columbová přivezla na místo srazu a odjela, přepadl mě podivný pocit, zda tam nakonec nebudu sám. Naštěstí, po chvíli jistého netrpělivého očekávání, se naše řady rozšířily. Postupně jsem odhaloval i identitu účastníků exkurze, což mě naplňoval pocitem, že tento výlet bude opravdu stát za to. Mezi příchozími jsem tak měl úžasnou možnost seznámit se s historikem, několika archeology, členy Komitétu 1866 i zástupci Gardy města Hradce Králové. A právě přítomnost těchto lidí, dala mi řadu úžasných podnětů k poznání historických souvislostí, ale i vědy, o které nevím vůbec nic – archeologii.

Pole a louky

kolik jsem jich za svůj život viděl? Když jsme přišli na první místo výkladu, kolem mě louka a pole. Na první pohled nic zvláštního prostě louka a pole. Tedy až do chvíle výkladu o tom, že se na těchto místech nacházelo rakouské polní opevnění pro dělostřelectvo.
Umístění těchto opevnění, které je historicky doloženo ve zpracovaných mapách tehdejší rakouské, ale i pruské armády. A právě tyto historické prameny byly v nedávné době ověřeny moderními nedestruktivními archeologickými metodami.

A právě přítomní archeologové, kteří tento průzkum prováděli, nás seznámili s výsledky svého zkoumání. Pro mě jako člověka neznalého, bylo zajímavé dozvědět se trošku víc, nejen o daném místě, ale i způsobu metod zkoumání dávno zapomenutých míst. Ale i o samotné práci archeologů, o nichž mnohdy čteme negativní novinové titulky a články, kterak zdržují výstavbu dálnic či staveb.

A jak už to bývá, realita a pravda je někde úplně jinde....

Když jsem se rozhlížel do širé krajiny i z míst bývalých dělostřeleckých opevnění, s informacemi nejen od archeologů, ale i historiků, neubránil jsem se konstatování, že to co se dělo v okolí Chlumu muselo být příšerné. Stačilo k tomu strašně málo. Pohledět do krajiny, na pole a louky a představit si tam pochodující a bojující vojenské mnohatisícové jednotky.

Všechny ty výstřely, dým a zvuky letících dělostřeleckých granátů a kulek, nářek vojáků a krev barvící pole.

A to celé naše putování od Sendražic přes Neděliště na Chlum bylo zakončené návštěvou a výkladem u Baterie mrtvých. A tam jsem si mimo události bitvy uvědomil jedno z dalších pozitivní poznání. Byl jsem na tom místě už několikrát, ale až teprve včera díky výkladu přítomných odborníků, všiml jsem si dosud viditelných pozůstatků dělostřeleckého opevnění a ochranného valu pěchoty.

Teprve po té, si člověk uvědomí nesmírnou složitost a vzájemnou ovlivnitelnost detailů, které nazýváme taktikou či vojenským umění. V obrovsky složitém procesu, ve kterém i maličkost, způsobí obrovské ztráty na životech vojáků.

Přiznám se, že z toho včerejška jsem nadšený.
A musím i poděkovat organizátorům této akce, včetně jejich přípravy a podklady, na kterých vše názorně ukázali. A budu se těšit na další podobné akce, protože právě v takových vidím smysl. Nejen akce, ve kterých se shrne celá bitva, ale právě po částech, na jednotlivých místech bojů.

Na závěr toho mého dnešního nedělního ohlédnutí se však nemohu ubránit i jistému znechucení a naštvanosti.

Při tom našem putování, narazili jsme na poničený pomník padlých příslušníků rakouského dělostřeleckého pluku č. 6 arcivévody Viléma, který byl zřízen roku 1867.

Stopy poničení nelze vysvětlit jinak, než cíleným zlým úmyslem, neúctou a obyčejnou lidskou hloupostí. A normálně uvažující člověk nemůže pochopit, co to může být za lidskou hyenu, nemající úctu k padlým vojákům.


A nejlépe to vystihují slova jednoho z účastníků:

"přežilo to dvě světové války,
tři politické režimy,
ale naší novodobou, všeobjímající, všeodpouštějící demokracii

postrádající úctu k životu a hodnotám,
to nepřežije...“

Tento čin totiž žádal nemalé odhodlání a vynaloženou energii. Nenachází se nikde u silnice, kde by stačilo jen vyskočit z auta, vykonat v rychlosti dílo zkázy a rychle pryč... musel tam být zákeřný záměr.

Dosud vydané články k prusko - rakouské válce naleznete zde:

Autor: Pavel Vrba | neděle 5.5.2019 10:11 | karma článku: 18.33 | přečteno: 501x

Další články blogera

Pavel Vrba

Navzdory krizi, s prolnutím do minulosti

Dnes jsem opět kráčel po cestách doprovázený křupáním klacků a zvukem do sebe narážejících kamenů. Po blahodárném dešti dobarvovala příroda všechny ty nádherné barvy stromů, keřů a květin.

16.5.2020 v 19:47 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 138 | Diskuse

Pavel Vrba

Stejně, není ten život krásnej?

No je, i když tu a tam se do cesty postaví nějaké překážka nebo nějaká malinkatá potvora. Ale to člověk musí čučet víc do světa, než na obrazovku. Třeba dnes, není bta naše krajina krásně zalitá sluncem?

28.3.2020 v 10:32 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 248 | Diskuse

Pavel Vrba

Jak to prožívám já, aneb o naději

a mém současném žití ve stínu Covidu-19. O plusech a mínusech současných dnů. Jedno je však jisté – všechno je a především bude jiné. A já mám i nemám strach, vlastně na něj nemám vůbec čas.

26.3.2020 v 12:12 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 403 | Diskuse

Pavel Vrba

Vánoční nákupy v půlce března

Alespoň tak jsem si dnes připadal na našem pravidelném týdenním nákupu v jednom obchodním řetězci. Nejspíše jsme s pí Columbovou mezi řadou jiných nakupujících, vypadali jako exoti.

14.3.2020 v 16:56 | Karma článku: 27.49 | Přečteno: 802 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Kučera

Jak být bohatý.

Spousta lidí chce mít hodně peněz. Tak si dnes zkusíme vysvětlit, jak se k nim dostat. Chce to především mít chuť investovat, jak do podniku, tak i do znalostí.

31.5.2020 v 21:13 | Karma článku: 5.01 | Přečteno: 209 | Diskuse

Jan Pražák

Feministky vítězí v boji o zrovnoprávnění žen na WC

Navždy pryč je klasický obrázek, kdy dámy stojí ve dlouhé frontě přede dveřmi s panenkou a obávají se, zda to stihnou například do skončení přestávky v divadle, zatímco muži chodí na panáčka bez čekání.

31.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 595 | Diskuse

Marek Trizuljak

Krajina ležící, zvlněná - A drobný příběh o posvěcené dezinfekci

Ještě několik záznamů. Deník z karantény, která nyní už pomalu ustupujíce. Několik kontrastujících a přesto vzájemně ladících listů: Krajina jako kráska se zeleným tělem. Posvěcená dezinfekce. Naděje velikonoční a svatodušní..

31.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 280 | Diskuse

Pavla Gomba

Patří děti do školy?

V minulých týdnech pandemie koronaviru uzavřela brány škol pro neuvěřitelnou jednu miliardu tři sta milionů dětí celkem v 188 zemích světa.

31.5.2020 v 14:56 | Karma článku: 15.54 | Přečteno: 1252 | Diskuse

František Kašpárek

Vyhoďte ji z kola ven!

Následující úvaha je pouze mým osobním názorem. Mohu mít pravdu, nebo částečně pravdu, mohu se mýlit. V duchu existence tří pravd: Moje pravda, tvoje pravda, a pravda.

31.5.2020 v 14:48 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 745 | Diskuse
Počet článků 760 Celková karma 14.49 Průměrná čtenost 708

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...