Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Nedělní ohlédnutí – otevření sezóny Muzea války 1866

24. 03. 2019 11:45:00
Rok 1866 pro mnohé již dávné a zapomenuté časy. Vždyť se ve společnosti vytrácí vzpomínky a chápání souvislostí na mnohem mladší události. Stejně tak, jako důsledky historických událostí.

Zapomínáme a někdy si ani nechceme připustit ony propojené dějinné souvislosti.

Každý, kdo má snahu o vyhledání oněch historických paralel, přesahujících až do dnešní doby, má naštěstí díky nasazení řady lidí možnost proniknout do tehdejších událostí a souvislostí. Je to přesně i můj případ. Možná to tak nastavuje život, že musíme dozrát do okamžiku, kdy nás najednou a bez varování, osloví tajemný hlas minulosti. A člověka pak pociťuje nutkání studovat informace. A jak studuje informace, tím více se objevuje řada dalších a dalších otázek, nutících k postupnému objevování historických souvislostí.

Bitva u Hradce Králové (bitva u Chlumu, či u Sadové) 1866

odehrála se dne 3. července 1866 v rozsáhlé lokalitě mezi řekou Labe a vesnicemi Hořiněves, Benátky, Sadová, Mokrovousy a Dolní Přím. Bitva, která během svého krátkého časového úseku měla fatální následky pro tisíce mrtvých vojáků, ale i koní. Ale i těžko vyčíslitelné následky pro raněné a obyvatele přilehlých obcí. Bitva, která však měla rozhodující vliv na další politické uspořádání Evropy, tedy včetně vlivu na vznik našeho československého státu, jehož 100. výročí jsme si připomínali v loňském roce.

V dnešní době, kdy se máme dobře a desítky let žijeme v míru, ochráněni od všech válečných konfliktů zapomínáme. A možná ani nechceme slyšet, že něco takového, jako bitevní vřavu poznali v plné nahotě naši předci ať již v době první či druhé světové válce, stejně tak jako v roce 1866. Naše vlastní spokojenost a sobectví nám nejspíš ani nedovoluje připustit si myšlenku na to, že by se tento stav mohl lehce a kdykoliv změnit.

Specifikum nás Čechů, když řeknu je, že když přijde něco nového, tak to staré všechno odsuneme a začínáme od znova. Nejsme schopní mít tu kontinuální historii a vzít si z nějakého období to dobré a to špatné změnit, což je škoda. Protože jak se říká, národ, který nezná svoji historii, je nucený si ji zopakovat. Pokud by paměť národa nebo lidstva, byla lepší, tak jsem přesvědčený, že už by žádné války nikdy nebyly.

Přepis části rozhovoru z dokumentu České televize Muži z aleje mrtvých (2016) Martin Klika

Připomínce obětí války 1866 ale i jejím historickým dopadům, je díky nasazení mnoha lidí, ať již z řad historiků, Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, Muzea východních Čech v Hradci Králové a podpoře Královéhradeckého kraje věnovaná pozornost. Nelze opomenout ani srdcaře – členy vojenských jednotek připomínající právě události této bitvy, mezi nimiž bych jmenoval Gardu města Hradce Králové.
A právě zástupci vyjmenovaných organizací a spolků dne 23. 3. 2019 zorganizovali slavnostní zahájení sezóny 2019, které se uskutečnilo na Chlumu.
Slavnostní zahájení letošní sezóny bylo zahájeno projevem hejtmana Královehradeckého kraje Jiřího Štěpána, zástupci Muzea východních Čech, Komitétu pro udržování památek či Gardy města Hradce Králové. Zahájení sezóny byla ukončeno slavnostní salvou z pušek a děla a křtem dvou knih, věnujícím se této bitvy.

Po skončení slavnosti měli návštěvníci možnost prohlédnout si výstroj rakouských polních myslivců, rakouských dělostřelců a pěchoty a pruské gardové jednotky, zúčastnit se poutavé přednášky Radka Balcárka, zástupce Gardy města Hradce Králové, uvádějící na pravou míru technologický mýtus pěchotních zbraní pruské a rakouské armády.

Pro zájemce v oblasti archeologie, byla připravena přednáška Mgr. Matouše Holase (Katedra archeologie FF UHK) s názvem Předběžné výsledky nedestruktivního archeologického výzkumu rakouských polních opevnění na bojišti u Hradce Králové.

Kdybych měl sám osobně označit jen jeden okamžik, který mě velmi potěšil, uvedl bych jednu část z přítomných jednotek - Kadetní setnina jičínského pěšího pluku č. 74. Když jsem viděl odhodlání chlapců v dobových uniformách při nácviku na slavnostní pochod a nástup, uvědomil jsem si, jak je práce s mládeží v tomto směru důležitá. Právě mladá generace musí být nositelem historie a poučení z ní. Že život mladé generace není jen být připojen na sítích, mobilních telefonech, ale právě v takových zájmových skupinách, venku a v budovaných přátelstvích.

Slavnostním zahájením sezóny pro mě vše kolem roku 1866 nekončí, právě naopak.

Nejspíše, že na chápání souvislostí u mě nadešel ten správný čas. Nejen studiem dostupných materiálů, ale i návštěvami oněch míst, které poznamenala ona bitva. Příchodem na ona místa to není jen o procházce, ale i o uvědomění si všech souvislostí, pokoře a úctě. Jak na slavnostním projevu zaznělo z úst jednoho řečníka:

Na těch místech umírali lidé, lidé, kteří se chvíli před tím radovali ze života, prožívali všechny své lásky, jejich srdce prahla po štěstí. Na těchto místech však umírali, roztrháni kartáčovými náložemi, či trpěli při amputacích v provizorních lazaretech.

A ty, můj čtenáři pokud zavítáš do okolí Hradce Králové, můžeš stejně, jako já, navštívit Chlum a místa s bitvou spojená..

Více fotografií z dané akce je zde :

Autor: Pavel Vrba | neděle 24.3.2019 11:45 | karma článku: 17.69 | přečteno: 509x

Další články blogera

Pavel Vrba

Bilancování na sklonku roku

a ať již člověk chce nebo nechce, bilancuje. Rok 2019 je za námi. A já jsem tomu rád. Jaký vlastně byl?

31.12.2019 v 12:44 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 202 | Diskuse

Pavel Vrba

Hledíc výzvám budoucnosti, žijící v přítomnosti, bloudící ve vzpomínkách minulosti

Sobotní noc vyplněná podivným snovým spaním, vyvolané neposednými kapkami deště bijícími do okenních tabulek. Vždy tomu tak nebylo. Ve snu zabloudil jsem do doby poletujících vloček, které zahalovaly vše do krásného bílého hávu.

22.12.2019 v 15:00 | Karma článku: 12.30 | Přečteno: 194 | Diskuse

Pavel Vrba

Tak co chlapi, taky to tak doma máte?

Vždycky jsem zastával názor, že jsou činnosti, které prostě zvládne jen chlap. A totéž platí v disciplíně, která se připisuje spíše ženám, než mužům. A to vaření. V dnešní době mám pocit, že něžné pohlaví vytrácí zálibu ve vaření.

14.12.2019 v 13:05 | Karma článku: 24.31 | Přečteno: 811 | Diskuse

Pavel Vrba

Adventní čas v opočenském zátiší

A já tak bolestivě přemýšlím o slovech, která by co nejvýstižněji doplnila mé myšlenky a všechny ty obrazy, které jsem zahlédl při své návštěvě v Opočně. Jak tenká je vrstva mezi smysluplným textem a opileckým žvástem.

8.12.2019 v 15:03 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 259 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Zeman

Nemusíme se bát. Zatím...

WHO zatím (včera) nepřistoupila k radikálním krokům stran šíření koronaviru z Číny.Tamní úřady neberou věc na lehkou váhu. A dobře dělají.

23.1.2020 v 13:20 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 441 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Zákon J. jako desatero pseudoelity

Nebudeš si myslet, že něco znamenáš. Nebudeš si myslet, že jsi víc než my. Nebudeš si myslet, že na tobě někomu záleží...

23.1.2020 v 12:51 | Karma článku: 13.27 | Přečteno: 417 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Co znamená, když ruský prezident řekne, že všechno bude v pořádku?

V souvislosti s kauzou Naamy Issacharové budeme mít jedinečnou příležitost to zjistit. Neboť právě tato slova řekl Putin v Jeruzalémě při setkání s matkou v Rusku vězněné Naamy Issacharové.

23.1.2020 v 11:22 | Karma článku: 13.29 | Přečteno: 434 | Diskuse

František Boudný

Člověk, který štěká, nekouše

Osobní kontakt je k nezaplacení. Lépe se domluvíte s tím, s kým se setkáte. Tak si pouze nepište a raději si to řekněte z očí do očí.

23.1.2020 v 10:52 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 224 | Diskuse

Karel Januška

Justiční mafie a právní stát

Císařství, království, diktatury, právní státy, demokracie a jiné formy vládnutí lze hodnotit podle rozdělení moci výkonné, zákonodárné a soudní. V diktaturách mají absolutní moc diktátoři a jeho podporovatelé.

23.1.2020 v 10:46 | Karma článku: 12.51 | Přečteno: 236 | Diskuse
Počet článků 753 Celková karma 17.96 Průměrná čtenost 706

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Najdete na iDNES.cz