Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak jsem teda vyrazil za kultůrou.

2. 07. 2017 17:34:39
A když se někam vydávám, bývá to vždy propojeno s jistým dobrodružstvím a zajímavými zážitky. Zrovna jako včera. Byla to kultura spojená s napětím a očekáváním.

Před nějakou dobou jsme v rámci nějakého výročí obdrželi s pí. Columbovou lístky na jedno divadelní představení na motivy textu Františka Hrubína – „Kráska a zvíře“, v hereckém podání herců Východočeského divadla v Pardubicích. A čím více se toto představení blížilo, tím více jsem nabýval jistého znepokojení.

V tuto chvíli si někteří z Vás určitě položí otázku: co může být na divadelním představení tak znepokojivého.

No, a ono může.

Toto představení se totiž konalo pod širým nebem na Kunětické hoře.
Počasí posledních dnů se nejspíše snaží dohnat nedostatek vláhy a tak deště kropí každý den naši zem. Tato skutečnost byla právě tou, která mě dělala vrásky na čele. Kupodivu, pí. Columbové až tolik ne, protože ta spíše řešila co si vzít na sebe. M mé znepokojení o zvýšení vlhkosti v místě konání akce, odbývala konstatováním, že taky můžu něco vymyslet sám. Od sobotního rána jsem sledoval dění na nebi a vysílal pravidelné signály o tom, že tohle představení bude velký hrdinství.
Když pak přišly opakující se přeháňky (některé z nich dokonce vydatné), přemýšlel jsem o tom, zda pro mě nebude výhodnější, mít cosi jako průjem. Tyto myšlenky mě však připadaly poněkud slabošské a tak jsem naplánoval dostupná opatření, která budu moci v případě přírodní katastrofy využít k naší ochraně.
V čas se sbalit a vyrazit, cestou vyzvednout moji mamku a hurá do víru pohádkového příběhu.Po cestě mě překvapila zdánlivě čistá obloha, naplňující mě nadějí, že vše, bude jen dobré a že se představení vydaří.
Když už jsme přijížděli na místo akce, bylo znát, že tentokráte nejsme mezi prvními. A davy lidí, vybaveni taškami s napěchovanými dekami, ve mně pomalu vyvolávaly jisté rozpaky, zda jsme na akci dobře vystrojeni. Miláčku, podívej se, co si lidi nesou, oni snad čekají nějaké mrazy, pravil jsem směrem k mé drahé.
No, však já jsem si vzala svetr, kdyby bylo třeba, samozřejmě s dodatkem o tom, že mi doma říkala, ať si nějaký pro jistotu vezmu také.
Svetr, budu se ještě tahat se svetrem, když je venku pěkně. Stačí, když se táhnu s pláštěnkou, ta bude důležitější.
A správnost mé volby priority, potrhávaly postupně se objevující se hrozivě vypadající mraky. A ty mraky byly čím dál hrozivější, čím více jsme stoupali k vrcholku hory Kunětické.
A já si tak mumlal cosi ve smyslu, že jsem se nechal ukecat a že jsem raději nezůstal doma.
Když jsme taženi davem, dostoupali k místu konání představení, přivítalo nás dočasné hlediště a vybudované kulisy. Celá scenérie byla úžasně doplněná majestátností hradu Kunětická hora. A místa k sezení jsme měli úžasná, pěkně v první řadě.


Chvíle čekání do začátku představení, vyplnil jsem neustálým sledováním oblohy nad námi. Kdybych provedl časosběrné snímkování, mnozí by se nejspíše zalekly. Naštěstí, přišlo upozornění od organizátorů akce, že kdyby se představení v půlce programu nevydařilo, bude pro nás představení v novém termínu.
Stejně tak, jako upozornění o tom, že z hlediska autorského zákona je zakázáno pořizovat jakékoliv nedovolené záběry z představení. Toto upozornění, holt někteří čeští občani nerespektovali, takže si záznam představení pořizovali.

A o vypnutí mobilů?
O tom snad ani nemluvím


Postupně se rozsvěcující se světla, příchod hlavní postavy ...
no, prostě představení začalo.

A od prvních minut musím říci, že mě má podivná mrzutost opustila, neřešil jsem oblohu a u mnohých scének jsem se zasmál.
Prostě bylo to úžasné a krásné.
Výkony herců, ale i režie, zvukařů a všech, co nejsou na jevišti vidět.....
prostě moc dobrá a povedená akce.

A to počasí?

Pršet skutečně začalo, ale po představení. Navíc v době, kdy jsme byli tak 5 metrů od našeho automobilu.Pláštěnku třeba nebylo...., ale v jednu chvíli bych ji rád vyměnil za svetr.
Z toho plyne ponaučení:
až mě příště pí. Columbová dá doporučení, tak si přestanu hrát na pána tvorstva a svetr si sebou vezmu.

Připomenutí oné pohádky ve filmovém zpracování.

Fotografie scény a další infomace převzaty zde :

Autor: Pavel Vrba | neděle 2.7.2017 17:34 | karma článku: 17.05 | přečteno: 394x

Další články blogera

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 13.24 | Přečteno: 276 | Diskuse

Pavel Vrba

S hlubokou úctou, pane Wabi Daňku.

Každý z nás, se s menší či větší potřebou „ukrývá „ ve svém vlastním vesmíru. Ten vesmír je pro někoho vyplněný samotou, pro druhého třeba ve skupině sportovců... nebo trampů. Nemohu o sobě pravdivě říci, že bych byl ten pravý tramp

17.11.2017 v 16:03 | Karma článku: 29.48 | Přečteno: 719 | Diskuse

Pavel Vrba

(V)očima diváka - Takovej jeden hereckej život.

Ten jeden, který se promítl do dusotu dostihových koní, či do role, spojenou s cirkusem, s jednou Ženou za pultem. Ale také s neodmyslitelným dabingem svérázného detektiva, či významného římského císaře. Ano, to byl Petr Haničinec

6.11.2017 v 17:00 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 463 | Diskuse

Pavel Vrba

Když mám v hlavě téma o životě a myšlenky se přetahují.

V tomto přetlaku myšlenek, beru do ruky pomyslný list papíru a pero..... a nic. Myšlenky, jsou jak hejno ptáků. Po potlesku se odlepí od země a zmizí do nenávratna. Vlastně úplně ne, protože tam někde ...v hloubce paměti......

31.10.2017 v 10:00 | Karma článku: 12.07 | Přečteno: 159 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Polootevřený dopis p. Ing. T. Vyoralovi, odesilateli otevřeného dopisu p. Bekovi

Nějak se nám tady s těmi otevřenými dopisy roztrhl Santa Klausův pytel. Pokoušející svůj osud víc než je zdrávo, napsal jsem taky jeden, když je dnes tak pěkně a svěže na procházce kol bezejmenné říčky

20.11.2017 v 11:59 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 467 | Diskuse

Libuse Palkova

Erotematika

Pokud nějaká pedagožka připustí, že preferuje erotematiku, nemusíte se hned obávat, že mravní výchova vašich dětí je ohrožena. Nemá to s erotikou nic společného, je to sice z řečtiny ale znamená to tázat se, klást otázky.

20.11.2017 v 11:44 | Karma článku: 9.41 | Přečteno: 361 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Vůně muže

Je na čase, přátelé, věnovat se vůni mužů. Dokonce se točí filmy o tom, jak voníme my holky, ale kluci jako by nevoněli nebo co. Naštěstí jsem tady já a napravím, co ostatní zanedbali. Sepíšu pojednání o vůni muže.

20.11.2017 v 9:03 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 703 | Diskuse

Karel Trčálek

Prezident umírá

Prezident umírá. Tiše a nenápadně, aby nás nevystrašil, vždyť je milujícím otcem našeho statečného národa. My to ale tušíme. Tušíme a proto slibujeme, že jej neopustíme ani v hodině jeho smrti

20.11.2017 v 8:30 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 707 | Diskuse

Václav Toman

Revoluční metoda na prokrastinaci ve 2 krocích

Doba čtení: 4 minut V dnešním článku vám přináším revoluční metodu, jak NAVŽDY zvládnout prokrastinaci - tedy chronické odkládání věcí na později - a to jen ve dvou krocích. Tak se držte, je to tady:

20.11.2017 v 8:07 | Karma článku: 8.62 | Přečteno: 338 | Diskuse
Počet článků 622 Celková karma 20.89 Průměrná čtenost 662

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.