Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V centru džungle, jménem silnice.

13. 06. 2017 10:30:00
V některých situacích komedie, jindy tragikomedie. A nelze se tomu smát, protože v některých situacích jde o život nás samotných. A na nějakého hlupáka, narážíme každý den.

Díky pracovním úkolům jsem poměrně často přímým účastníkem silničního provozu, tedy řidičem. Zcela určitě nejsem řidič, který o sobě může s veškerou odpovědností prohlásit:Jsem ve všech směrech poctivý a slušný řidič, který vždy dodržuje zákonná ustanovení.


To bych byl naprostým pokrytcem, protože jsem především člověk, člověk chybující, ale rovněž člověk, snažící se o sebereflexi a především o co největší dodržování bezpečnosti.Své, ale i ostatních. Věřím, že i většina řidičů je na tom obdobně.
Přesto vše se nemohu ubránit jisté kritice. Protože u řady nebezpečných situací to není jen o tom, že uděláme momentální chybu.

Je to o tom,
že to prostě neumíme,
neznáme
a především nerespektujeme.

Někdy je až komické sledovat zděšení některých řidičů v situaci uskutečnění tzv. ZIPU. Kdy a kde se do ZIPU zařazovat, stejně tak, jako v místě ZIPU vždy místo uvolňovat. Ono kdyby se to znalo, těch zbytečně dlouhých kolon by ubylo.

A dalo by se pokračovat, třeba v dovednostech řidičů, kde se správně na příslušnou komunikaci z připojovacího pruhu zařazovat. Hazardování se svým životem a životem jiných, při nesmyslném předjíždění. Telefonování za volantem, nedodržování bezpečné vzdálenosti, absence předvídání, jízda na semaforu, nerespektování pravidel přednosti v jízdě u obchodních center, o pravidlech jízdy na dálnici, jízdách v levém pruhu .......

Samostatnou kapitolou jsou pak machýrci, kteří, alespoň soudě dle jejich vlastního chování, absenci rozumu a inteligence mnohdy dohánějí značkou vozu a silou motoru. Nízké sebevědomí dohánějí nebezpečnými manévry na silnici.

Vím, že mnozí z Vás namítnou, že škatulkuji, když napíšu třeba větu:že nejvíce machýrků jezdí s BMW či Audinou.

A do jisté míry budete mít pravdu, přátelé.

Jenže mé zkušenosti ze silnic, řekněme za poslední měsíc z hlediska hazardní jízdy, jsou spojeny právě s těmito automobilovými značkami. A o to více se raduji, když vidím, že danou značku řídí i slušný řidič, respektující dopravní předpisy.

O tématu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu dal by se napsat celý román. Třeba o ukázkové bezpečné jízdě řidičů profesionálů, zejména řidičů kamiónů, o seniorech či ženách za volantem........

A když píšu tyto řádky, vzpomněl jsem si na jeden rozhovor. Už ani nevím, zda v rozhlase či televizi, natož kdo to pravil. Prostě zůstala mi v hlavě jen ta slova:

Myslím si, že řada lidí v České republice, věří v reinkarnaci. Alespoň soudě podle silničního provozu. Prostě se jim současná podoba nelíbí. Chtěli by být raději třeba motýlem, ptákem nebo rybou. Protože si jinak neumím vysvětlit, proč by jinak hazardovali se svým vlastním životem“.


Nedávno mě na sociální síti zaujala znázorněná dopravní situace s výzvou, kdo že a v jakém pořadí projede křižovatkou. Přiznám se, že mnohé odpovědi mě pobavily, ale i zděsily. A já si jen kladu otázku, zda právě ti, co tam odpovědi napsali, vlastní i řidičské průkazy. No posuďte sami, jakou variantu, by jste Vy sami, zvolili:

A já Vám v tuto chvíli, přeji jen a jen šťastné kilometry bez nehody a všech těch machýrků, co si tak nesmyslně zvyšují své ego, a léčí si komplexy méněcennosti, vyplývající z jejich vlastní nedostatečnosti.

Autor: Pavel Vrba | úterý 13.6.2017 10:30 | karma článku: 17.48 | přečteno: 741x

Další články blogera

Pavel Vrba

A tak jsem rozhodl volit……

Předvolební šílenství je na svém vrcholu, mnozí z něj jsou totálně znechucení, všude samé sliby a krášlení následující doby. Ale ruku na srdce, volbu přeci řešíme každý den. A je jen a jen na nás, jak se rozhodneme.

18.10.2017 v 18:00 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 493 | Diskuse

Pavel Vrba

Byl jsem dneska poctěn, když jsem tu vobálku vobržel.

A hnedle se cejtím takovej důležitej a chtěnej. Nestává se mi to často, maximálně jedenkrát za 4 roky. A taková vobálka, ta v sobě ukrejvá zajímavý věci. K pobavení, k pláči i znechucení. Když ji totiž votevřu, nestačím se divit.

16.10.2017 v 18:12 | Karma článku: 25.77 | Přečteno: 823 | Diskuse

Pavel Vrba

Čím dál víc, mě baví ty obyčejný věci.

Ač se to nezdá, je kumšt vnímat jejich krásu, ale i výjimečnost. A my prostě koukat už neumíme, pohlceni řešením kariéry, oblbnutí všemi těmi prapodivnými zprávami. Mám občas pocit, že jsme prostě zblbli.

11.10.2017 v 17:54 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 403 | Diskuse

Pavel Vrba

Navzdory předvolebnímu šílenství.

A to šílenství, to je prostě všude. Občas se divím, že na mě nějaká politická agitka nevyleze třeba z toalety. A tak, pro zachování zdraví, jako srab zdrhám do lůna přírody. A když jsem se tam tak škobrtal....

4.10.2017 v 11:30 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 354 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 13. - Den, kdy konečně zvítězila pravda a láska....

Podlední díl z cyklu Předvolební pohledy: Tentokrát, jak bude vypadat den, kdy konečně zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí....

20.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Karel Ábelovský

Složitá a také trnitá, bývá cesta

... k jednoduchým pravdám, které jsou-li skutečně pravdou, jsou vždy kupodivu prosté a jednoduché. Paradox, ale tak to prostě je. A také se ptáme "komu ku prospěchu", což bývá jasný ukazatel směru pátrání, po takové pravdě.

20.10.2017 v 11:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Pavel Chalupský

Koho se naše demokracie bojí?

Povím Vám životní příběh jednoho policisty. Psal se rok 1980 a po ukončení nástupní policejní školy byl společně s dalšími 150 kolegy na rok ROZKAZEM převelen k ochraně státních, vládních budov. Zdůrazňuji ROZKAZEM.

20.10.2017 v 9:27 | Karma článku: 23.07 | Přečteno: 555 | Diskuse

Pavel Liprt

Za práci pro vlast by se platit nemělo

Současné a patrně i budoucí obyvatele Sněmovní ulice spojuje to, že u nich není nouze o „zábavu“. Politici si předávají pomyslný štafetový kolík trapnosti a lidé nevědí, za kterého se mají stydět víc a koho mají volit.

20.10.2017 v 8:51 | Karma článku: 11.39 | Přečteno: 198 | Diskuse

David Jaroš

Jsem homosexual – proto jsem prohrál – určitě!

Včerejším dnem (19.10.2017), pan Matěj Stropnický udělal takzvaný coming out (https://www.novinky.cz/domaci/452407-jsem-gay-sdelil-den-pred-volbami-lidr-zelenych-stropnicky.html ), tj. přiznal se ke své orientaci. Nyní než budu

20.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 31.41 | Přečteno: 2169 | Diskuse
Počet článků 616 Celková karma 18.38 Průměrná čtenost 658

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.