O Poháru ČR v rallye, aneb o co vůbec jde….

13. 05. 2014 20:15:29
Jde o koníček a jde o sport. I když zrovna nedávno jsem slyšel větu: „ jak to můžete nazývat sportem, když sedíte jenom v autě?“. Takový názor chápu a beru ho. Protože člověk, který nikdy žádný závod neabsolvoval, nemůže objektivně vědět, jak to bývá náročné a nejen fyzicky, ale i psychicky. V naší zemi má rallye mnohaletou historii. Již od vzniku prvních automobilů vzniká ve světě fenomén automobilních závodů, které se postupně dělily do jednotlivých kategorií. Tyto motoristické akce jsou důležité i pro automobilky, kterým přinášejí poznatky v oblasti vývoje automobilů. Řada špičkových jezdců jsou právě továrními jezdci národních automobilek.
Logo jezdců Poháru ČR v rallyLogo jezdců Poháru ČR v rally

V České republice je Autoklub ČR, jako člen mezinárodní organizace „Fédération Internationale de l ́Automobile“ (FIA), oprávněn řídit oblast automobilového sportu v České republice, a to v rozsahu FIA stanoveným (dále jen „výkon sportovní autority“). V ČR je organizováno několik domácích podniků, včetně mezinárodního mistrovství ČR v rallye a s účastí řady zahraničních posádek. Poslední klání posádek na Rallye Krumlov 2014 ukázalo, že i na náročných tratích máme jezdce, kteří se ctí reprezentují naši zemi.
Z řady známých jezdců v rally mohu jmenovat Romana Krestu, Jana Kopeckého,Václava Pecha, Romana Odložilíka, Antonína Tlusťáka, Josefa Petáka a řadu dalších. I při účasti našich posádek na zahraničních rallye máme řadu vynikajících jezdců, jako je například Martin Prokop nebo Jan Kopecký. Při konání domácích podniků v rallye mohou fanoušci vedle jezdců rallye sprintu najít i soutěžní skupinu jezdců Poháru ČR v rallye. Tato skupina jezdců zahrnuje jezdce, kteří si buď zápolení v rámci Poháru ČR oblíbili, nebo je pro ně finančně přijatelnější. Navíc je vhodným a také povinným rozjezdem rallyového soutěžení pro začínající jezdce, kteří si chtějí vyzkoušet své řidičské umění v podmínkách tratí a v rozsahu, jaký absolvují jezdci rallye sprintů.
Pohár ČR v rallye, se postupně utvářel z Českomoravského poháru v rally do dnešní podoby a lze jej datovat od roku 2006. Jezdci a jejich soutěžní vozidla musí splňovat řadu podmínek a požadavků k získání licence jezdců, tak i z hlediska předpisů a požadavků na konstrukci vozidel. Pravidla účasti na národních soutěžích zařazených do kalendáře rally v ČR jsou pro jezdce stanoveny v rámci národních sportovních řádů a podmínek stanovených FAS.
7.JPG
V rámci Poháru ČR je vyhlašován jednou ročně na základě dosažených výsledků vítěz Poháru ČR v Rallye. V historii konání Poháru ČR v rallye lze najít jména jezdců, kteří v současné době získávají velmi dobré výsledky nejen ve sprintrally na domácí půdě, ale také v mezinárodních šampionátech. Jejich jména včetně účasti na jednotlivých podnicích Poháru ČR můžete najít seřazené podle ročníku zde:http://www.rallyesport-pohar.cz/stranky/vysledky/2014
Divácky přitažlivou je i široká škála závodních vozidel a to i z důvodu, že řada aut patřících spíše do kategorie historických vozidel připomíná řadě fanoušků jejich dětství nebo jejich první vozidlo. Mezi závodními auty jezdců Poháru ČR tak můžete spatřit například vozy značky Škoda s motorem vzadu – 100L, 120S, 130RS, 130LR, ale i novější – Favority, Felície, Fabie a Octavie. Jsou zde zastoupeny i zahraniční značky, jako například Honda Civic, Ford Fiesta, Citroen Saxo a další.
16.JPG
Informace o dění ve skupině jezdců Poháru ČR, fotogalerie a zajímavé odkazy můžete nalézt zde: https://www.facebook.com/jezdcipoharucr?ref=hl
V letošním roce je naplánovaných několik podniků s účastí jezdců Poháru ČR. Bohužel, některé, byť by velmi oblíbené byly z různých důvodů zrušeny.
3.JPG
Prvním letošním podnikem Poháru ČR je účast v rámci 22. ročníku rallye sprintu Kopná, který se koná ve dnech 30.5.-31.5. 2014 v okolí Slušovic. Podle postupně zveřejňovaných informací bude tento závod opětovně divácky velmi přitažlivý nejen v kategorii rallye sprintu, ale i zastoupením jezdců Poháru ČR. Více informací naleznete zde : http://www.rallysprintkopna.cz/2014/index.php?section=novinky
A jako před každým takovým podnikem apeluji na bezpečnost. Je nutné mít neustále na paměti svou vlastní bezpečnost a rozum. Vždy si říkám, že mezi všemi bezpečnostními radami platí to nejpřirozenější: používat hlavu, poslouchat pokynů pořadatele a nestát v místech, která nejsou divákům určena a pořadatelem jako divácká určena. Zásadně nevstupovat do zakázaných zón a nebezpečných úseků. Hlavní zásady bezpečného chování jsem již zveřejnil na jednom ze svých předchozích blogů :http://pavelvrba.blog.idnes.cz/c/401789/Motorsport-a-bezpecnost.html

Co popřát jezdcům, pořadatelům, fanouškům a divákům, fotografům a kameramanům-prostě všem v té obrovské rodině?

- úspěšné starty a ještě úspěšnější dojezdy do cíle
- co nejméně poruch a technických závad
- ukázněné a bezpečnost dodržující diváky, kteří vědí, že je nutné poslouchat pořadatele a dbát na svou vlastní bezpečnost
- příjemné a přátelské prostředí v okolí závodů
- rozumnost a soutěžení s hlavou A všem krásné počasí.

Dále zveřejněno na motoristických portálech :
http://www.motormix.cz/rallye
http://www.griptv.cz/2014/05/o-poharu-cr-v-rally/

Malá ochutnávka závodních aut Poháru ČR:
1.JPG2.JPG4.JPG5.JPG6.JPG8.JPG9.JPG10.JPG11.JPG12.JPG13.JPG15.JPG17.JPG18.JPG

Autor: Pavel Vrba | úterý 13.5.2014 20:15 | karma článku: 17.22 | přečteno: 692x

Další články blogera

Pavel Vrba

Když se nakonec rozhodnu dobře

Co je to vlastně lidský život? Třeba hledání sama sebe a hledání něčeho krásného. Prostě něčeho, co nás drží při životě. A je to těžký, protože nás ze všech stran útočí tlaky konzumní společnosti, negativní zprávy a humus politiky

21.8.2019 v 16:19 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 362 | Diskuse

Pavel Vrba

V čase vrátil jsem se o 74 let zpět

Někdo sice může namítnout, že by se člověk neměl vracet do minulosti, nýbrž by měl nakukovat především do budoucnosti. Je to však pravda jen na půl. Nakonec, vše co prožíváme a jak na vše nazíráme, je kaleno historií.

19.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 15.56 | Přečteno: 482 | Diskuse

Pavel Vrba

Za historií na vršek Šibeník

Je řada cest, po kterých se může člověk vydat. Jsou cesty všední i nevšední, stejně tak, jako (ne)vyšlapané či (ne)známé. Mnohé z nich máme přímo u nosu a nevidíme je. Objevujeme daleká místa, ta doma neznáme.

13.8.2019 v 9:45 | Karma článku: 14.61 | Přečteno: 286 | Diskuse

Pavel Vrba

Mé podivné setkání s tajuplnými bytostmi

tajuplné setkání v krajině tak různorodé a podivné. V krajině podivných stínů, střídajících se s ozařujícími světly. Ty prapodivné bytosti, zahaleny do podivných kabátů, plných tajů a složitostí.

10.8.2019 v 12:30 | Karma článku: 15.78 | Přečteno: 461 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Írán potrestán za hanebnost na MS v judu

Středa 18/9 se stala ve sportu přelomovým dnem: Mezinárodní judistická federace potrestala Írán za chování jeho činovníků na nedávném světovém šampionátu v Tokiu.

18.9.2019 v 14:38 | Karma článku: 29.39 | Přečteno: 861 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Poliklinika Letná, vystupovat! Ale ševce jsme stejně smázli.

A kdo ještě nemarodil, ať se přihlásí - tak nějak by se dalo popsat věčné sparťanské prokletí, její neustále plná marodka. Za každý uzdravený kus dodáme hned v dalším kole náhradu. A tak se nám to furt točí v začarovaným kruhu.

17.9.2019 v 17:23 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 194 | Diskuse

Josef Nožička

Bjőrndalen bude trénovat čínské biatlonisty. Schytá to v Norsku tak, jako v Česku Jágr?

Za tři roky bude čínská metropole Peking hostit zimní olympijské hry. A nejlidnatější země světa dle všeho dělá vše pro to, aby uspěla jak na poli organizačním, tak i na poli sportovním.

16.9.2019 v 19:15 | Karma článku: 31.14 | Přečteno: 603 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O co ho měla připravit nenávist muslimů

V neděli 15. září končí v Londýně mistrovství světa v paralympijském plavání. Akce je zajímavá ze dvou důvodů: jde o kvalifikaci na paralympiádu 2020 a především – šampionát se v britské metropoli vůbec konat neměl.

14.9.2019 v 16:30 | Karma článku: 30.77 | Přečteno: 801 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Už zas skáčem jako Češi, ale bacha na otevřenou zlomeninu!

Zápasy naší repre na Balkáně asi nebyl takový majstrštyk, jak bychom očekávali, ale nějaký body jsme udělali. Tedy nutný, ty který se budou počítat. Fanoušek však, na rozdíl od reprezentantů, musí mít trochu rozporuplný pocity.

11.9.2019 v 1:28 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 135 | Diskuse
Počet článků 746 Celková karma 17.04 Průměrná čtenost 705

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Najdete na iDNES.cz