Motorsport a bezpečnost

19. 03. 2014 18:29:40
Tak nám pomalu opět začíná sezóna, oblíbeného a někdy zatracovaného motorsportu. Motorsport v sobě zahrnuje řadu kategorií jako je autokros, závody do vrchu, rallye a další. Tento druh sportu se vyznačuje snahou posádek o dosažení co největší vzdálenosti v pevném čase a nebo naopak, dosažení stanovené vzdálenosti v čase co nejkratším. Co však všechny druhy motosportu spojuje? Je to bezpečnost : bezpečnost posádek, tvořená všemi možnými prvky ve výbavě posádky, ale také bezpečnost fanoušků a diváků.
 Pavel Vrba

V dnešním blogu by se rád věnoval pohledu na bezpečnost fanoušků a diváků. Mnozí zkušení a situace znalí fanoušci by mě v tomto okamžiku namítli, že na různých portálech je dost informací tak proč to tady vůbec psát. Ano mají pravdu, ale osobně jsem přesvědčen, že je nutné o těchto věcech diskutovat i mimo zmíněné motoristické portály, neboť na ně chodí právě jen ti skalní fandové.

A jak to obvykle začíná?

„ Právě jsem zjistil, že v blízkosti mého okolí se nějaký závod jede a já bych se tam rád podíval. Nikdy jsem na ničem podobném nebyl a tak se půjdu podívat. Soused na tyto akce chodí a tak jdu také.“

Neinformovanost a neznalost

Tak by se dalo označit výše uvedené rozhodnutí. Nikdy nelze spoléhat, že jdu s někým , kdo to zná a určitě ví, jak se chovat. A je ten soused právě ten, který sám zásady bezpečnosti zná? Můžu v něj mít naprostou jistotu, že mu i svěřuji své zdraví a život?

Určitě ne. V době moderních komunikačních technologií není problém zjistit si řadu důležitých informací, které lze zjistit na stránkách Autoklubu ČR, na stránkách pořadatelů jednotlivých podniků a v neposlední řadě i na sociálních sítích. Každý rozumný pořadatel se snaží věnovat divákům a fanouškům i příslušnou sekci stránek pro jejich snazší orientaci - mapách, harmonogramu a v neposlední řadě i bezpečnosti diváků.

Bezpečnost – základ úspěchu

Motorsport může být nebezpečný. Soutěžní vozy jezdí vysokou rychlostní. Například u rallye se jezdí po uzavřených rychlostních zkouškách, které nejsou vybaveny ochrannými bariérami.

Motosport je ve všech svých podobách krásný sport, ale jako u každého sportu a lidské činnosti nesmí být zanedbána rizika a nebezpečí.

Nehody s diváky jsou největší hrozbou, kterou však lze eliminovat na co nejmenší míru- stačí přemýšlet nad svým bezpečným chováním. Je to obdobné, jako nepřecházet dálnici, nevstupovat do vozovky bez rozhlédnutí, nebo nerespektování semaforů.

Co je vlastně ta bezpečnost diváka?

Je to v podstatě bezpečné chování a předjímání situace, která mě může ohrozit na zdraví a na životě.

Existuje několik zásad bezpečného chování diváků. Rád bych Vám tyto zásady přiblížil mnohem lepším způsobem, než pouhým psaním.

Jak bezpečně sledovat závody rally - doporučení a rady

Bezpečnost na rally!

Pokud Vás uvedená problematika zaujala, a hledáte ještě mnohem více informací o bezpečném chování doporučuji Vám například tyto stránky :

http://www.autoklub.cz/
http://www.rally-bezpecne.cz/index.html
http://www.rally-safety.com/cze/index.php?section=spectators

Jsme přesvědčen, že jen mnohem větší informování veřejnosti o celé problematice může přispět k lepší komunikací a chápání této problematiky. Odsuzovat, zakazovat a vyjadřovat se bez znalostí problematiky není nikdy cesta ke vzájemné toleranci a dialogu.

V jednom z dalších blogů se Vám pokusím vysvětlit, proč se právě o tento druh sportu zajímám.

Autor: Pavel Vrba | středa 19.3.2014 18:29 | karma článku: 12.79 | přečteno: 447x

Další články blogera

Pavel Vrba

Když se nakonec rozhodnu dobře

Co je to vlastně lidský život? Třeba hledání sama sebe a hledání něčeho krásného. Prostě něčeho, co nás drží při životě. A je to těžký, protože nás ze všech stran útočí tlaky konzumní společnosti, negativní zprávy a humus politiky

21.8.2019 v 16:19 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 362 | Diskuse

Pavel Vrba

V čase vrátil jsem se o 74 let zpět

Někdo sice může namítnout, že by se člověk neměl vracet do minulosti, nýbrž by měl nakukovat především do budoucnosti. Je to však pravda jen na půl. Nakonec, vše co prožíváme a jak na vše nazíráme, je kaleno historií.

19.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 15.56 | Přečteno: 482 | Diskuse

Pavel Vrba

Za historií na vršek Šibeník

Je řada cest, po kterých se může člověk vydat. Jsou cesty všední i nevšední, stejně tak, jako (ne)vyšlapané či (ne)známé. Mnohé z nich máme přímo u nosu a nevidíme je. Objevujeme daleká místa, ta doma neznáme.

13.8.2019 v 9:45 | Karma článku: 14.61 | Přečteno: 286 | Diskuse

Pavel Vrba

Mé podivné setkání s tajuplnými bytostmi

tajuplné setkání v krajině tak různorodé a podivné. V krajině podivných stínů, střídajících se s ozařujícími světly. Ty prapodivné bytosti, zahaleny do podivných kabátů, plných tajů a složitostí.

10.8.2019 v 12:30 | Karma článku: 15.78 | Přečteno: 461 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Írán potrestán za hanebnost na MS v judu

Středa 18/9 se stala ve sportu přelomovým dnem: Mezinárodní judistická federace potrestala Írán za chování jeho činovníků na nedávném světovém šampionátu v Tokiu.

18.9.2019 v 14:38 | Karma článku: 29.39 | Přečteno: 861 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Poliklinika Letná, vystupovat! Ale ševce jsme stejně smázli.

A kdo ještě nemarodil, ať se přihlásí - tak nějak by se dalo popsat věčné sparťanské prokletí, její neustále plná marodka. Za každý uzdravený kus dodáme hned v dalším kole náhradu. A tak se nám to furt točí v začarovaným kruhu.

17.9.2019 v 17:23 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 194 | Diskuse

Josef Nožička

Bjőrndalen bude trénovat čínské biatlonisty. Schytá to v Norsku tak, jako v Česku Jágr?

Za tři roky bude čínská metropole Peking hostit zimní olympijské hry. A nejlidnatější země světa dle všeho dělá vše pro to, aby uspěla jak na poli organizačním, tak i na poli sportovním.

16.9.2019 v 19:15 | Karma článku: 31.14 | Přečteno: 603 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O co ho měla připravit nenávist muslimů

V neděli 15. září končí v Londýně mistrovství světa v paralympijském plavání. Akce je zajímavá ze dvou důvodů: jde o kvalifikaci na paralympiádu 2020 a především – šampionát se v britské metropoli vůbec konat neměl.

14.9.2019 v 16:30 | Karma článku: 30.77 | Přečteno: 801 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Už zas skáčem jako Češi, ale bacha na otevřenou zlomeninu!

Zápasy naší repre na Balkáně asi nebyl takový majstrštyk, jak bychom očekávali, ale nějaký body jsme udělali. Tedy nutný, ty který se budou počítat. Fanoušek však, na rozdíl od reprezentantů, musí mít trochu rozporuplný pocity.

11.9.2019 v 1:28 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 135 | Diskuse
Počet článků 746 Celková karma 17.04 Průměrná čtenost 705

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Najdete na iDNES.cz