Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Josef Sudek … a guláš.

18. 07. 2017 16:15:50
Je mi jasné, že mnozí nejspíše zavrtí hlavu a možná i nahlas utrousí, že jsem se nejspíše úplně zbláznil, když tomu svému dnešnímu povídání dám takový název, spojený se jménem slavného fotografa, co to prostě uměl a .......


guláše. A mají pravdu. Jsem fakt divnej, navíc i na tu svoji divnost náležitě hrdej.

„Všichni jsme trochu divní. A život je trochu divný.
A když najdeme někoho, jehož podivnost je kompatibilní s naší, spojíme se s ním a dostaneme se do vzájemné uspokojující podivnosti a té se říká láska... pravá láska.“
Robert L. Fulghum

Před pár dny jsme očekávali jednu vzácnou návštěvu. A jak už to tak bývá, je třeba i návštěvu patřičně uctít a nakrmit. A tak jsme se s mou milovanou pí. Columbovou domluvili, že vyjímečně převezmu přetěžké žezlo, symbolizující funkci vrchního kuchaře a pustím se do nachystání nějakého pokrmu, o němž jsem přesvědčený, že je pro danou návštěvu nejvíce vhodný.
Nejsem doma do kuchyně moc pouštěn, protože prý nadělám spoustu nepořádku, ale v tomto případě mě bylo tak nějak dovoleno, dané jídlo uvařit.
Co to bylo, není ani tak podstatné, mnohem podstatnější je to, že základem všeho vaření jsou suroviny, které se musí nejprve přichystat.

Třeba jako cibule, či paprika......

I strašně malý věci, mohou v sobě skrývat poselství.
Pavel Vrba

pěkně vše nakrájet, vzít hrnec, olej a dát restovat cibulku.......
když tu se náhle pohlédnu na ten talíř, který je vrchovatě naplněný všemi těmi stopkami od paprik, slupek od cibule či česneku..... a neodolám vzít do ruky fotoaparát

No, jo, ale jak s tím vším souvisí ten Sudek?, položí si mnozí z Vás logickou otázku.

Souvisí s tím hodně.

Josef Sudek (psal jsem o něm zde) je fotografem, jehož jméno pomalu mizí z paměti lidí. Ale právě díky svému umění nám zde zachoval nádherné umění. Umění, které mě čím dál více uchvacuje. A to až takovým způsobem, že jsem do jisté míry omezil fotografování toho, co jsem dosud dělal, ať již sportovní fotografii, či krajinku či vodní živly.
Sudkovo umění je nenapodobitelné zejména, když si člověk uvědomí, jaké možnosti, zejména technické měl tehdy on a které máme my dnes. My sice nacvakáme spousty nic neříkajících záběrů a pak to, co se nepovedlo, nějak doděláme v počítači.

Jenže on....
to měl všechno......
.....vydřený.

Navíc měl v sobě něco, co si nikdy nekoupíme, ani nezískáme sebedražším fotoaparátem. Nevtiskneme tomu obrazu duši, protože to buď v sobě nemáme, nebo nejsme vyzbrojeni dostatečnou trpělivostí a tlačí nás čas.

Mám doma několik knih s fotografiemi Josefa Sudka.
Mnohé z nich si prohlížím dlouho a často.
Jejich význam, který sdělují,
se nedá pochopit jen na první pohled.

Některá Sudkova zátiší plynule navazují na styl „Zátiší podle Caravaggia“ ....Proměňuje se i repertoár předmětů: vedle mušle se ocitá zmuchlaný igelit, vedle sklenice staniol... místo zbytků jídla a nádobí po hostině, zbývá třeba prázdná vaječná skořápka....

Citováno z knihy: Josef Sudek, Labyrinty (2013)

A právě mnohé Sudkovy fotografie geniálním způsobem zobrazují čas, pomíjivost.....
Třeba právě v oněch slupkách, které ještě před časem byly ochranou té prosté věci, jako je obyčejná cibule....a ten uplynulý čas

Ačkoliv vím, že nemám a nejspíše nikdy nebudu mít jeho um, už jen proto jeho umění „dívat se“ zkouším právě o obrazy těch zátiší, obyčejných věcí a maličkostí. Prostě těch věci, které dneska vyhledává jen úzká skupina lidí, v přetlaku fotografií třeba z dovolených......

Přesto mi to nedá,
musím,
protože měním ty své úhly pohledů,
k těmto detailům.
Třeba jen na chvíli,
možná na dýl...


Kdo ví......

Fotografii je možné po kliknutí zvětšit v plném rozlišení.

article_photo (Pavel Vrba)

Nebo takový Josef Sudek...
kráčel jsem si ověnčený fotoaparáty a u chrámu Sv. Mikuláše na schodech seděl starý pan Sudek a v ruce držel peříčko od holuba. Svým charakteristickým pohledem pozoroval to peříčko, které proti slunci otáčel v ruce. A já si kráčel dál Nerudovkou a když jsem se skoro po 2 hodinách vracel zpět, seděl tam Sudek stále a měl stále to peříčko v ruce..... Když jsem po mnoha letech viděl fotografii toho peříčka, bylo tam zachyceno naprosto vše.
Ivan Marek
Autor: Pavel Vrba | úterý 18.7.2017 16:15 | karma článku: 13.63 | přečteno: 312x

Další články blogera

Pavel Vrba

Ruku na srdce, vážení spoluvobčané, neblázníme?

Domnívám se, že blázníme a blbneme. A co je horší, že si v tom asi i libujeme. Novodobá totalita jménem konzumismus, nás naprosto pohltila. A vrcholem všeho, je spěchání. A spěcháme na vše.

15.8.2017 v 13:00 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 949 | Diskuse

Pavel Vrba

Navzdory novodobé totalitě.

Pokaždé však, se skrytě odříkanou modlitbou, aby tam pokud možno nikdo jiný nebyl a to krásné prostředí nebylo narušováno rádoby turisty, kteří nejspíše ani sami neví, proč tam vůbec jeli. To místo, je pro mě posvátné.

14.8.2017 v 15:30 | Karma článku: 18.53 | Přečteno: 480 | Diskuse

Pavel Vrba

Akce pro dobrou věc, kterou velmi rád podpořím.

Dne 2. září 2017 se v Děčíně koná závod v běhu, jehož cílem je podpora Vojenského fondu solidarity. Organizaci tohoto závodu si pod svůj štít vzal spolek Self Defense Division, z.s.

10.8.2017 v 12:30 | Karma článku: 13.24 | Přečteno: 380 | Diskuse

Pavel Vrba

Takový ty ...vobyčejnosti.

A právě je, čím dál víc miluji. Všechny ty (ne)maličkosti kolem nás. A právě ony, připomínají všechna ta mrňavá kolečka hodinového strojku. Stejně tak, jako vyvolávají otázku, které z nich - je to nejdůležitější.

7.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 15.46 | Přečteno: 421 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Existují v Evropě hranice?

Vstupem do Schengenu hranice sice zmizely, ale přesto člověk pozná, když přejede z jednoho státu do jiného-a nejen proto, že se změní nápisy. Jednou jsem vezla skupinu Amíků z Německa do Prahy a jejich vedoucí mě pěkně naštvala

20.8.2017 v 22:27 | Karma článku: 11.90 | Přečteno: 329 | Diskuse

Jan Tomášek

Žebrák - hrad a podhradí

Nedávno jsem psal o pražských hradech Václava IV a dnes si dovolím pozvat na malé zastavení na patrně nejoblíbenějším mimopražském hradě tohoto krále - totiž Žebráku. Pozornost bude ovšem zaměřena spíše na jeho podhradí.

20.8.2017 v 21:51 | Karma článku: 5.90 | Přečteno: 153 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Proč do tý politiky lez?

„No protože je nenažranej,“ vystřelí od boku každý, kdo vidí do Babiše jak do hubený kozy. A když přidáte otázku, proč podpora ANO setrvale atakuje hranici 30 %, no tak to je taky jednoduchý, protože lidi jsou blbí.

20.8.2017 v 17:34 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 671 | Diskuse

Jan Pražák

Též u nás mohou být migranti nebezpeční

Hluboce by se mýlil ten, kdo by se snažil tvrdit, že jsme v našem státě v bezpečí před lidmi, kteří k nám migrují z cizích zemí.

20.8.2017 v 16:45 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 772 | Diskuse

Markéta Vaculová

Jak být v mezilidské komunikaci přímý aneb asertivní komunikace v praxi sociálních služeb

Asertivita je součástí zdravé mezilidské komunikace. Znamená to nebýt v komunikaci pasivní, manipulativní nebo agresivní, ale být přímý a ohleduplný k druhým, se současným zachováním svých práv a svého názoru.

20.8.2017 v 16:08 | Karma článku: 5.50 | Přečteno: 207 | Diskuse
Počet článků 599 Celková karma 15.43 Průměrná čtenost 656

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.