Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak jsem teda vyrazil za kultůrou.

2. 07. 2017 17:34:39
A když se někam vydávám, bývá to vždy propojeno s jistým dobrodružstvím a zajímavými zážitky. Zrovna jako včera. Byla to kultura spojená s napětím a očekáváním.

Před nějakou dobou jsme v rámci nějakého výročí obdrželi s pí. Columbovou lístky na jedno divadelní představení na motivy textu Františka Hrubína – „Kráska a zvíře“, v hereckém podání herců Východočeského divadla v Pardubicích. A čím více se toto představení blížilo, tím více jsem nabýval jistého znepokojení.

V tuto chvíli si někteří z Vás určitě položí otázku: co může být na divadelním představení tak znepokojivého.

No, a ono může.

Toto představení se totiž konalo pod širým nebem na Kunětické hoře.
Počasí posledních dnů se nejspíše snaží dohnat nedostatek vláhy a tak deště kropí každý den naši zem. Tato skutečnost byla právě tou, která mě dělala vrásky na čele. Kupodivu, pí. Columbové až tolik ne, protože ta spíše řešila co si vzít na sebe. M mé znepokojení o zvýšení vlhkosti v místě konání akce, odbývala konstatováním, že taky můžu něco vymyslet sám. Od sobotního rána jsem sledoval dění na nebi a vysílal pravidelné signály o tom, že tohle představení bude velký hrdinství.
Když pak přišly opakující se přeháňky (některé z nich dokonce vydatné), přemýšlel jsem o tom, zda pro mě nebude výhodnější, mít cosi jako průjem. Tyto myšlenky mě však připadaly poněkud slabošské a tak jsem naplánoval dostupná opatření, která budu moci v případě přírodní katastrofy využít k naší ochraně.
V čas se sbalit a vyrazit, cestou vyzvednout moji mamku a hurá do víru pohádkového příběhu.Po cestě mě překvapila zdánlivě čistá obloha, naplňující mě nadějí, že vše, bude jen dobré a že se představení vydaří.
Když už jsme přijížděli na místo akce, bylo znát, že tentokráte nejsme mezi prvními. A davy lidí, vybaveni taškami s napěchovanými dekami, ve mně pomalu vyvolávaly jisté rozpaky, zda jsme na akci dobře vystrojeni. Miláčku, podívej se, co si lidi nesou, oni snad čekají nějaké mrazy, pravil jsem směrem k mé drahé.
No, však já jsem si vzala svetr, kdyby bylo třeba, samozřejmě s dodatkem o tom, že mi doma říkala, ať si nějaký pro jistotu vezmu také.
Svetr, budu se ještě tahat se svetrem, když je venku pěkně. Stačí, když se táhnu s pláštěnkou, ta bude důležitější.
A správnost mé volby priority, potrhávaly postupně se objevující se hrozivě vypadající mraky. A ty mraky byly čím dál hrozivější, čím více jsme stoupali k vrcholku hory Kunětické.
A já si tak mumlal cosi ve smyslu, že jsem se nechal ukecat a že jsem raději nezůstal doma.
Když jsme taženi davem, dostoupali k místu konání představení, přivítalo nás dočasné hlediště a vybudované kulisy. Celá scenérie byla úžasně doplněná majestátností hradu Kunětická hora. A místa k sezení jsme měli úžasná, pěkně v první řadě.


Chvíle čekání do začátku představení, vyplnil jsem neustálým sledováním oblohy nad námi. Kdybych provedl časosběrné snímkování, mnozí by se nejspíše zalekly. Naštěstí, přišlo upozornění od organizátorů akce, že kdyby se představení v půlce programu nevydařilo, bude pro nás představení v novém termínu.
Stejně tak, jako upozornění o tom, že z hlediska autorského zákona je zakázáno pořizovat jakékoliv nedovolené záběry z představení. Toto upozornění, holt někteří čeští občani nerespektovali, takže si záznam představení pořizovali.

A o vypnutí mobilů?
O tom snad ani nemluvím


Postupně se rozsvěcující se světla, příchod hlavní postavy ...
no, prostě představení začalo.

A od prvních minut musím říci, že mě má podivná mrzutost opustila, neřešil jsem oblohu a u mnohých scének jsem se zasmál.
Prostě bylo to úžasné a krásné.
Výkony herců, ale i režie, zvukařů a všech, co nejsou na jevišti vidět.....
prostě moc dobrá a povedená akce.

A to počasí?

Pršet skutečně začalo, ale po představení. Navíc v době, kdy jsme byli tak 5 metrů od našeho automobilu.Pláštěnku třeba nebylo...., ale v jednu chvíli bych ji rád vyměnil za svetr.
Z toho plyne ponaučení:
až mě příště pí. Columbová dá doporučení, tak si přestanu hrát na pána tvorstva a svetr si sebou vezmu.

Připomenutí oné pohádky ve filmovém zpracování.

Fotografie scény a další infomace převzaty zde :

Autor: Pavel Vrba | neděle 2.7.2017 17:34 | karma článku: 17.05 | přečteno: 390x

Další články blogera

Pavel Vrba

Horor na horách, aneb jak jsem se málem ztratil.

Prostě jsem se ztratil a plně si zatím stojím. Vím, že to není úplně „IN“, protože dneska frčí dělat ze sebe odborníka ve všem a na vše. Já si ale spíše lebedím ve všech svých nedokonalostech a nedostatcích.

20.9.2017 v 18:30 | Karma článku: 15.48 | Přečteno: 434 | Diskuse

Pavel Vrba

Splnění snu, zahaleného do mlhavého obrazu - část 1.

Je to už několik let, co jsme se chystali pomyslně dobýt jedno kouzelné místo v Krkonoších. Místo, které je svým způsobem prazvláštní, tajemné a celou scenérií i hororové. Četl jsem o tom řadu textů, viděl řadu obrázků.

11.9.2017 v 10:00 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 210 | Diskuse

Pavel Vrba

Když člověka samotného překvapí, co vytvořil, aneb Cihelna jinak.

Každý z nás něco tvoří - v zaměstnání, doma, nebo jen jako koníčka. A věřím, že většina lidí to dělá poctivě a dobře. Podle svých dosavadních a neustále se měnících zkušeností a dovedností.

6.9.2017 v 10:10 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 427 | Diskuse

Pavel Vrba

Léto udělalo pá, pá.

Už je to tady. Prostě léto skončilo. Dle reakcí různých lidí a řady obchodníků, léto už skončili začátkem srpna. Pro jiné skončilo prázdninami. A mnozí smutní a smutní. Já ne. Protože je přede mnou nejkrásnější období – podzim.

5.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 355 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Eva Sádecká

Radost jako dar?

Co udělat každý den pro svou radost, když pro každého znamená něco jiného? To víme, nejspíše sami, jaká je ta naše. Skrytá, tichá, bouřlivá, neutuchající, osvobozující, pulsující? Nadšená, milující, zářící? A jak vlastně vzniká?

21.9.2017 v 21:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Libuse Palkova

Počítání italských oveček

Počítat do padesáti je teoreticky naprostá brnkačka, ale pokud máte přepočítat padesát hemžících se Italů. kteří chvíli nepostojí a neustále se rafinovaně přemisťují a přelévají jak zrnka písku, končí všechna sranda.

21.9.2017 v 19:30 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 322 | Diskuse

Vratislav Kozak

Je sponzoring nejvyšší fotbalové a hokejové ligy pivovary smysluplný?

Tento příspěvek byl odpřednášen na konferenci v Bratislavě v roce 1999. Ukazuje, že se ve vrcholovém sportu spotřebovává hodně prostředků, výsledky reprezentace tomu však neodpovídají.

21.9.2017 v 17:51 | Karma článku: 3.67 | Přečteno: 185 | Diskuse

Lenka Šimková

Riskla jsem to… jsem knihovnice

„Budu knihovnicí,“ oznámila jsem kdysi hrdě doma při vyplňování přihlášky na vysokou školu... „Hm, nevypadáš jako někdo, kdo by pracoval v knihovně,“ odvětil tenkrát zamyšleně můj otec a nezvedl oči od knihy.

21.9.2017 v 16:42 | Karma článku: 16.60 | Přečteno: 537 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Před karlštejnským víkendem

Tak v sobotu to vypukne. Začneme se srážet na Karlštejně. S někým se možná potkáme už v kempu, s dalšími na nádraží, s dalšími v hospodě a nakonec všichni i s kastelánovic rodinou na hradě.

21.9.2017 v 15:26 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 181 | Diskuse
Počet článků 608 Celková karma 16.49 Průměrná čtenost 656

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.