Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak jsem teda vyrazil za kultůrou.

2. 07. 2017 17:34:39
A když se někam vydávám, bývá to vždy propojeno s jistým dobrodružstvím a zajímavými zážitky. Zrovna jako včera. Byla to kultura spojená s napětím a očekáváním.

Před nějakou dobou jsme v rámci nějakého výročí obdrželi s pí. Columbovou lístky na jedno divadelní představení na motivy textu Františka Hrubína – „Kráska a zvíře“, v hereckém podání herců Východočeského divadla v Pardubicích. A čím více se toto představení blížilo, tím více jsem nabýval jistého znepokojení.

V tuto chvíli si někteří z Vás určitě položí otázku: co může být na divadelním představení tak znepokojivého.

No, a ono může.

Toto představení se totiž konalo pod širým nebem na Kunětické hoře.
Počasí posledních dnů se nejspíše snaží dohnat nedostatek vláhy a tak deště kropí každý den naši zem. Tato skutečnost byla právě tou, která mě dělala vrásky na čele. Kupodivu, pí. Columbové až tolik ne, protože ta spíše řešila co si vzít na sebe. M mé znepokojení o zvýšení vlhkosti v místě konání akce, odbývala konstatováním, že taky můžu něco vymyslet sám. Od sobotního rána jsem sledoval dění na nebi a vysílal pravidelné signály o tom, že tohle představení bude velký hrdinství.
Když pak přišly opakující se přeháňky (některé z nich dokonce vydatné), přemýšlel jsem o tom, zda pro mě nebude výhodnější, mít cosi jako průjem. Tyto myšlenky mě však připadaly poněkud slabošské a tak jsem naplánoval dostupná opatření, která budu moci v případě přírodní katastrofy využít k naší ochraně.
V čas se sbalit a vyrazit, cestou vyzvednout moji mamku a hurá do víru pohádkového příběhu.Po cestě mě překvapila zdánlivě čistá obloha, naplňující mě nadějí, že vše, bude jen dobré a že se představení vydaří.
Když už jsme přijížděli na místo akce, bylo znát, že tentokráte nejsme mezi prvními. A davy lidí, vybaveni taškami s napěchovanými dekami, ve mně pomalu vyvolávaly jisté rozpaky, zda jsme na akci dobře vystrojeni. Miláčku, podívej se, co si lidi nesou, oni snad čekají nějaké mrazy, pravil jsem směrem k mé drahé.
No, však já jsem si vzala svetr, kdyby bylo třeba, samozřejmě s dodatkem o tom, že mi doma říkala, ať si nějaký pro jistotu vezmu také.
Svetr, budu se ještě tahat se svetrem, když je venku pěkně. Stačí, když se táhnu s pláštěnkou, ta bude důležitější.
A správnost mé volby priority, potrhávaly postupně se objevující se hrozivě vypadající mraky. A ty mraky byly čím dál hrozivější, čím více jsme stoupali k vrcholku hory Kunětické.
A já si tak mumlal cosi ve smyslu, že jsem se nechal ukecat a že jsem raději nezůstal doma.
Když jsme taženi davem, dostoupali k místu konání představení, přivítalo nás dočasné hlediště a vybudované kulisy. Celá scenérie byla úžasně doplněná majestátností hradu Kunětická hora. A místa k sezení jsme měli úžasná, pěkně v první řadě.


Chvíle čekání do začátku představení, vyplnil jsem neustálým sledováním oblohy nad námi. Kdybych provedl časosběrné snímkování, mnozí by se nejspíše zalekly. Naštěstí, přišlo upozornění od organizátorů akce, že kdyby se představení v půlce programu nevydařilo, bude pro nás představení v novém termínu.
Stejně tak, jako upozornění o tom, že z hlediska autorského zákona je zakázáno pořizovat jakékoliv nedovolené záběry z představení. Toto upozornění, holt někteří čeští občani nerespektovali, takže si záznam představení pořizovali.

A o vypnutí mobilů?
O tom snad ani nemluvím


Postupně se rozsvěcující se světla, příchod hlavní postavy ...
no, prostě představení začalo.

A od prvních minut musím říci, že mě má podivná mrzutost opustila, neřešil jsem oblohu a u mnohých scének jsem se zasmál.
Prostě bylo to úžasné a krásné.
Výkony herců, ale i režie, zvukařů a všech, co nejsou na jevišti vidět.....
prostě moc dobrá a povedená akce.

A to počasí?

Pršet skutečně začalo, ale po představení. Navíc v době, kdy jsme byli tak 5 metrů od našeho automobilu.Pláštěnku třeba nebylo...., ale v jednu chvíli bych ji rád vyměnil za svetr.
Z toho plyne ponaučení:
až mě příště pí. Columbová dá doporučení, tak si přestanu hrát na pána tvorstva a svetr si sebou vezmu.

Připomenutí oné pohádky ve filmovém zpracování.

Fotografie scény a další infomace převzaty zde :

Autor: Pavel Vrba | neděle 2.7.2017 17:34 | karma článku: 16.81 | přečteno: 375x

Další články blogera

Pavel Vrba

Josef Sudek … a guláš.

Je mi jasné, že mnozí nejspíše zavrtí hlavu a možná i nahlas utrousí, že jsem se nejspíše úplně zbláznil, když tomu svému dnešnímu povídání dám takový název, spojený se jménem slavného fotografa, co to prostě uměl a .......

18.7.2017 v 16:15 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 277 | Diskuse

Pavel Vrba

Třpyty a odlesky, aneb malá vzpomínka na jednoho fotografa.

Při pročítání jedné knihy, mězaujal jeden citát Františka Drtikola. Fotografa, jehož jméno se postupem času vytrácí z paměti lidí. A tak, když zveřejňuji mé dalš černobílých pokusů, přináším právě na něho malou vzpomínku.

17.7.2017 v 9:15 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 211 | Diskuse

Pavel Vrba

Perly v okně.

Jsou do jisté míry vzácností. Neboť čím dál víc kolem sebe slyšíme, jak je málo vody. Naštěstí, poslední dny jsou vyplněny přeháňkami, které osvěžují nás samotné, ale i naši přírodu. A umí to krásně, třeba třpytem perel v okně.

12.7.2017 v 18:00 | Karma článku: 11.80 | Přečteno: 210 | Diskuse

Pavel Vrba

Fugacité, transience, kurzlebigkeit.

Jako temný stín provází naše každodenní kroky. Bojujeme s ní každý den, tvrdá konfrontace našich hodnot, našeho neustále se vyvíjejícího se smyslu života.

11.7.2017 v 20:21 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 400 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Čas táborových letních lásek

Na vnitřek víka sbaleného kufru na tábor si nalepit seznam věcí, přibalit krémy, čepici proti slunci a do seznamu to připsat. Ale žádná holka tam nepřipíše sbalenou tajnou naději, že by se na táboře mohl vyloupnout kluk...a láska

22.7.2017 v 11:07 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 370 | Diskuse

Libuse Palkova

Podobá se současná vlna protiislamismu dřívějšímu antisemitismu?

Vše se opakuje jen pokaždé trochu jinak. Když pročítám blogy o burkinách a muslimech a soudy lidí všeobecně, mám pocit, že něco podobného jsem už někdy někde četla...jen v bleděmodrém.

22.7.2017 v 9:53 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 2646 | Diskuse

Lucie Hejnalová

Blondýnka v kabriu

Je letní hezké odpoledne. Provoz jako vždy hustý. Přijedu ke křižovatce. Mám signál stůj. Tak se tak rozhlížím kolem a kousek přede mnou a díky výšce umístění mé kabiny i pode mnou, si stojí zlatý mercedes kabriolet.

22.7.2017 v 9:45 | Karma článku: 9.94 | Přečteno: 447 | Diskuse

Jiří Turner

Neúprosné zákony trhu fungují

Václav Klaus senior a možná i junior by ze mě mohli mít konečně radost, protože jsem po letech pochopil, že s neúprosnými zákony trhu se nedá nic dělat. Je nutné je akceptovat a smířit se z jejich důsledky, ať jsou jakékoli.

22.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 9.04 | Přečteno: 341 | Diskuse

Helena Vlachová

Rodiče a děti

Děti tak rychle dospějí, vylétnou z hnízda a bývají rády, že jsou samostatné. To je bezesporu můj případ

22.7.2017 v 7:19 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 409 | Diskuse
Počet článků 590 Celková karma 15.31 Průměrná čtenost 655

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.