Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V centru džungle, jménem silnice.

13. 06. 2017 10:30:00
V některých situacích komedie, jindy tragikomedie. A nelze se tomu smát, protože v některých situacích jde o život nás samotných. A na nějakého hlupáka, narážíme každý den.

Díky pracovním úkolům jsem poměrně často přímým účastníkem silničního provozu, tedy řidičem. Zcela určitě nejsem řidič, který o sobě může s veškerou odpovědností prohlásit:Jsem ve všech směrech poctivý a slušný řidič, který vždy dodržuje zákonná ustanovení.


To bych byl naprostým pokrytcem, protože jsem především člověk, člověk chybující, ale rovněž člověk, snažící se o sebereflexi a především o co největší dodržování bezpečnosti.Své, ale i ostatních. Věřím, že i většina řidičů je na tom obdobně.
Přesto vše se nemohu ubránit jisté kritice. Protože u řady nebezpečných situací to není jen o tom, že uděláme momentální chybu.

Je to o tom,
že to prostě neumíme,
neznáme
a především nerespektujeme.

Někdy je až komické sledovat zděšení některých řidičů v situaci uskutečnění tzv. ZIPU. Kdy a kde se do ZIPU zařazovat, stejně tak, jako v místě ZIPU vždy místo uvolňovat. Ono kdyby se to znalo, těch zbytečně dlouhých kolon by ubylo.

A dalo by se pokračovat, třeba v dovednostech řidičů, kde se správně na příslušnou komunikaci z připojovacího pruhu zařazovat. Hazardování se svým životem a životem jiných, při nesmyslném předjíždění. Telefonování za volantem, nedodržování bezpečné vzdálenosti, absence předvídání, jízda na semaforu, nerespektování pravidel přednosti v jízdě u obchodních center, o pravidlech jízdy na dálnici, jízdách v levém pruhu .......

Samostatnou kapitolou jsou pak machýrci, kteří, alespoň soudě dle jejich vlastního chování, absenci rozumu a inteligence mnohdy dohánějí značkou vozu a silou motoru. Nízké sebevědomí dohánějí nebezpečnými manévry na silnici.

Vím, že mnozí z Vás namítnou, že škatulkuji, když napíšu třeba větu:že nejvíce machýrků jezdí s BMW či Audinou.

A do jisté míry budete mít pravdu, přátelé.

Jenže mé zkušenosti ze silnic, řekněme za poslední měsíc z hlediska hazardní jízdy, jsou spojeny právě s těmito automobilovými značkami. A o to více se raduji, když vidím, že danou značku řídí i slušný řidič, respektující dopravní předpisy.

O tématu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu dal by se napsat celý román. Třeba o ukázkové bezpečné jízdě řidičů profesionálů, zejména řidičů kamiónů, o seniorech či ženách za volantem........

A když píšu tyto řádky, vzpomněl jsem si na jeden rozhovor. Už ani nevím, zda v rozhlase či televizi, natož kdo to pravil. Prostě zůstala mi v hlavě jen ta slova:

Myslím si, že řada lidí v České republice, věří v reinkarnaci. Alespoň soudě podle silničního provozu. Prostě se jim současná podoba nelíbí. Chtěli by být raději třeba motýlem, ptákem nebo rybou. Protože si jinak neumím vysvětlit, proč by jinak hazardovali se svým vlastním životem“.


Nedávno mě na sociální síti zaujala znázorněná dopravní situace s výzvou, kdo že a v jakém pořadí projede křižovatkou. Přiznám se, že mnohé odpovědi mě pobavily, ale i zděsily. A já si jen kladu otázku, zda právě ti, co tam odpovědi napsali, vlastní i řidičské průkazy. No posuďte sami, jakou variantu, by jste Vy sami, zvolili:

A já Vám v tuto chvíli, přeji jen a jen šťastné kilometry bez nehody a všech těch machýrků, co si tak nesmyslně zvyšují své ego, a léčí si komplexy méněcennosti, vyplývající z jejich vlastní nedostatečnosti.

Autor: Pavel Vrba | úterý 13.6.2017 10:30 | karma článku: 17.48 | přečteno: 723x

Další články blogera

Pavel Vrba

Ruku na srdce, vážení spoluvobčané, neblázníme?

Domnívám se, že blázníme a blbneme. A co je horší, že si v tom asi i libujeme. Novodobá totalita jménem konzumismus, nás naprosto pohltila. A vrcholem všeho, je spěchání. A spěcháme na vše.

15.8.2017 v 13:00 | Karma článku: 23.05 | Přečteno: 949 | Diskuse

Pavel Vrba

Navzdory novodobé totalitě.

Pokaždé však, se skrytě odříkanou modlitbou, aby tam pokud možno nikdo jiný nebyl a to krásné prostředí nebylo narušováno rádoby turisty, kteří nejspíše ani sami neví, proč tam vůbec jeli. To místo, je pro mě posvátné.

14.8.2017 v 15:30 | Karma článku: 18.53 | Přečteno: 480 | Diskuse

Pavel Vrba

Akce pro dobrou věc, kterou velmi rád podpořím.

Dne 2. září 2017 se v Děčíně koná závod v běhu, jehož cílem je podpora Vojenského fondu solidarity. Organizaci tohoto závodu si pod svůj štít vzal spolek Self Defense Division, z.s.

10.8.2017 v 12:30 | Karma článku: 13.24 | Přečteno: 380 | Diskuse

Pavel Vrba

Takový ty ...vobyčejnosti.

A právě je, čím dál víc miluji. Všechny ty (ne)maličkosti kolem nás. A právě ony, připomínají všechna ta mrňavá kolečka hodinového strojku. Stejně tak, jako vyvolávají otázku, které z nich - je to nejdůležitější.

7.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 15.46 | Přečteno: 421 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Strunz

Strážci ideologické čistoty

Zpráva z budoucího tisku: Poté, co pražská městská rada rozhodla odstranit jízdní sochu Jana Žižky z Trocnova z vrchu Vítkov, se u ní den před plánovaným odstraněním na protest sešli nacionalisté, komunisté a jiní extremisté.

20.8.2017 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Vojna a Mír v Koránu - Zabíjejte je všude, kde je dostihnete. Část 1.

„Zabíjejte je všude, kde je dostihnete.“ Koránský verš, který mi donekonečna opakují pod mými blogy, abych si přiznal, že „Korán není slovo Boží“, a že „ospravedlňuje teroristické útoky a zabíjení nevěřících“

20.8.2017 v 23:33 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 116 |

Otto Černý

Švédsko se zvedá?!

V sobotu se na náměstí Meborgarplatsen ve Stockholmu pořádala demonstrace, kterou svolalo FB hnutí Stå upp för Sverige (Za Švédsko) se 190 000 podporovateli.

20.8.2017 v 23:16 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 254 | Diskuse

Petr Dolejš Koch

„Rozkaz zněl jasně: Sundejte Krndu."

V úterý 15.8. 2017, jsme se šli najíst s přítelkyní na Újezd do mexické restaurace, a protože Kampa je, co by kamenem dohodil, chtěl jsem jí ukázat, onu zmíněnou expozici o povodních a ejhle.

20.8.2017 v 22:28 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 515 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jak ruský tank nepřejel sovětskou vlajku

V květnu 1968 jsem nastoupila do kolínského divadla jako uklízečka a uvaděčka, abych si dva roky počkala, až půjde nápověda do důchodu. V srpnu 1968 mi bylo osmnáct let.

20.8.2017 v 21:22 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 325 | Diskuse
Počet článků 599 Celková karma 15.43 Průměrná čtenost 656

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.