Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

11. listopad v Hradci Králové ve znamení vlčích máků.

11. 11. 2015 13:09:04
Vlčí mák je nejen krásně kvetoucí rostlinou, ale je symbolem bolesti, smrti, nasazení, hrdinství a bojem o lidskost a svobodu. Tento symbol je spojený s datem 11. listopadu již sedmadevadesát let jako „ Den válečných veteránů “.

V tento den probíhají na celém území ČR pietní akty, které jsou právě vzpomínkou a připomínkou událostí, díky kterým jsme nyní zde. Ne jinak tomu je i v Hradci Králové. Přesně v 11 hodin byl zahájen na vojenském hřbitově na Pouchově pietní akt za přítomnosti zástupců Senátu PČR a Parlamentu ČR, představitelů města – primátora MUDr. Zdeňka FINKA, náměstkyně primátora Ing. Anny Maclové, , zástupců útvarů Armády ČR a aktivních záloh, zástupců Českého svazu bojovníků za svobodu, Konfederace politických vězňů, Československé obce Legionářské a za královéhradecké biskupství se pietního aktu účastnil diecézní biskup Mons. Jan Vokál a generální vikář Mons.Josef Socha.
Pietního aktu se účastnili i žáci místní základní školy, kteří jako generace vyrůstající v demokratické společnosti, měli možnost nejen společně s ostatními uctít památku padlých vojáků, ale také na vlastní oči vidět řadu osobností, mezi nimiž se pietního aktu účastnil veterán druhé světové války plukovník v.v. Ladislav Havrišák.

Z rozkazu ministra obrany ČR ke Dni veteránů :
V hluboké úctě a s respektem k jejich oběti se skláníme před památkou všech českých vojáků, které mobilizační rozkaz povolal do frontových zákopů. Mnozí z nich potom bojovali v Masarykových a Štefánikových legiích, na počátku dvacátých let bránili územní celistvost republiky, společně se svými syny a po boku Spojenců bojovali na frontách druhé světové války, slova své vojenské přísahy naplnili v odboji.Jedenáctý listopad tak v sobě nese silný náboj časové kontinuity mnoha událostí, avšak Den válečných veteránů nemá pouze vzpomínkový a historizující rámec. Neboť veteránem není jen ten, kdo prokázal svoji čest, odvahu a vlastenectví v minulosti, ale také ten, kdo neváhá ani dnes pod českou vlajkou hájit myšlenku svobody a demokracie. Novodobí veteráni Armády České republiky zanechali svoji zřetelnou stopu v mnoha zemích a jejich náročná a odpovědná práce je vysoce oceňována i doma. Získali si respekt a uznání nejen svou perfektní připraveností, ale také svým charakterem a vystupováním. Mají svůj výrazný podíl na tom, že naše armáda se těší vysoké podpoře veřejnosti. Vojákům – veteránům, lidem, pro něž služba vlasti vždy zůstala jejich nezpochybnitelným osobním krédem, patří naše úcta a vděk.

Ředitel Krajského vojenského velitelství plukovník Karel Filip ve svém projevu připomněl historické aspekty Dne veteránů a to nejen na hrdinství vojáků nejen během první a druhé světové války, ale také připomněl hrdinství vojáků, kteří v loňském roce položili svůj život při plnění úkolů spojených s působením mírové mise v Afghánistánu.
Toto připomenutí hrdinů současné doby na tento pietní akt patřilo mimo jiné i proto, že 4 padlí vojáci pocházeli právě z Královéhradeckého kraje. Možná právě proto, by stálo za úvahu umístění symbolu novodobých veteránů „symbolické lavičky válečných veteránů“, i na důstojném místě v Hradci Králové, který by se tak zařadil vedle měst jako je Praha 2, Tábor, Zlín, Kyjov, ale i v kapli na základně v Bagramu v Afghánistánu. Je i symbolem poděkování, protože poděkovat, není slabost.

Význam vlčích máků navíc doplnil ve svém projevu i primátor města Hradce Králové pan MUDr. Zdeněk FINK, který i připnutím znaku vlčích máků na klopu kabátu vyjádřil uznání všem veteránům.

V druhé části pietního aktu byla uctěna památka prvního legionáře, rodáka z Týniště nad Orlicí pana brigádního generála Františka Kryštofa. Legionáře a vojáka, který podstoupil se ctí veškeré útrapy obou světových válek, ale za svou odvahu a hrdinství byl později komunistickým režimem uvězněn. Většina jeho života je spojena s městem Hradec Králové a celým regionem. Návrh na ocenění generála Kryštofa resortním vyznamenáním „ Křížem obrany státu ministra obrany České republiky„ in memoriam, podal Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ministru obrany ČR Martinu Stropnickému.

Při pietním aktu u hrobu brigádního generála Františka Kryštofa jsem jen marně přemýšlel, proč není dosud ve městě Hradec Králové pojmenováno žádné místo, ulice a ani dům a proč dosud žádná politická reprezentace a vedení města v uplynulém čtvrtstoletí, nedokázala jménu brigádního generála Františka Kryštofa dát mnohem větší společenskou vážnost.
Ale kdo ví, třeba se něco změní.

Podrobné informace o brigádním generálovi Františku Kryštofovi naleznete zde :

Kompletní fotogalerii naleznete zde :

Autor: Pavel Vrba | středa 11.11.2015 13:09 | karma článku: 14.38 | přečteno: 585x

Další články blogera

Pavel Vrba

Všechny ty třpyty a odlesky.

Světla a stíny, co by nádherné protiklady. Světla a odlesky, některé i s duchem falešným, svádějící člověka ze správné cesty. Rozpoznání těch zdravých a pro člověka dobrých, to těžké je.

23.6.2017 v 20:10 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 167 | Diskuse

Pavel Vrba

Někdy samotná fotka nestačí.

Někdy nám zůstanou samotné fotografie, které zachycují to, co jsme sami chtěli, ale něco jako by jim chybělo. A já marně přemýšlím o slovech, která by doplnila skrytý význam oněch obrázků.

21.6.2017 v 16:34 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 336 | Diskuse

Pavel Vrba

Všechny ty mé nedokonalosti.

Uvědomuji si, že se pouštím na tenký led, když jdu s kůží na trh. Třeba se někdo radostí zatetelí, protože někteří slabiny druhých přímo milují. Ale myslím, že si můžu dovolit, jít s tou kůží na trh.

20.6.2017 v 18:30 | Karma článku: 14.51 | Přečteno: 258 | Diskuse

Pavel Vrba

Byl jsem zákeřně vysazen na plantáži.

Klíčová slova: plantáž, nepřátelské území, lidské piraně, kbelíky, přepravky, ohnutá záda a utrpení. To není to nejhorší, mnohem horší je to, že jsem se do této bojové hry přihlásil zcela dobrovolně.

18.6.2017 v 14:00 | Karma článku: 16.44 | Přečteno: 597 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Kamas

Nemám rád cyklisty ...

... nebo něco podobného si dnešního odpoledne pomyslel onen trpělivý muž středního věku. Budiž jeho myšlenky vryty do zlata.

25.6.2017 v 14:51 | Karma článku: 5.68 | Přečteno: 177 | Diskuse

Michal Blahout

Dehumanizace a islám

Dehumanizace, česky též znelidštění, je jev (proces), který způsobuje, že jsme schopni se dopouštět ohavností, jako jsou genocidy a holokaust.

25.6.2017 v 14:27 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 216 | Diskuse

Petr Bajnar

300 let Svobodných zednářů

Slovo „esoterika“ vzbuzuje v současnosti u řady lidí pocit něčeho iracionálního a fantasmagorického.

25.6.2017 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 86 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Menší ryba taky ryba

Rusové hlásí, že zabili šéfa Islámského státu Baghdádího (je-li tomu tak, pak velká gratulace) a z úspěchu se těší také Egypťané. Byť jde o likvidaci zločince, o kterém většina návštěvníků těchto stránek bude číst poprvé.

25.6.2017 v 8:00 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 265 | Diskuse

Martin Hatala

Věřte - nevěřte, rozhodněte!

Na způsob televizního zahraničního seriálu zkuste odhadnout, který ze dvou nabídnutých krátkých letních příběhů se mi stal. Opravdu mi věřte, že je tomu tak, ale i to, že tvořivou radost mám úplně stejnou z obou.

25.6.2017 v 7:47 | Karma článku: 9.78 | Přečteno: 253 | Diskuse
Počet článků 578 Celková karma 16.55 Průměrná čtenost 660

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.