Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

11. listopad v Hradci Králové ve znamení vlčích máků.

11. 11. 2015 13:09:04
Vlčí mák je nejen krásně kvetoucí rostlinou, ale je symbolem bolesti, smrti, nasazení, hrdinství a bojem o lidskost a svobodu. Tento symbol je spojený s datem 11. listopadu již sedmadevadesát let jako „ Den válečných veteránů “.

V tento den probíhají na celém území ČR pietní akty, které jsou právě vzpomínkou a připomínkou událostí, díky kterým jsme nyní zde. Ne jinak tomu je i v Hradci Králové. Přesně v 11 hodin byl zahájen na vojenském hřbitově na Pouchově pietní akt za přítomnosti zástupců Senátu PČR a Parlamentu ČR, představitelů města – primátora MUDr. Zdeňka FINKA, náměstkyně primátora Ing. Anny Maclové, , zástupců útvarů Armády ČR a aktivních záloh, zástupců Českého svazu bojovníků za svobodu, Konfederace politických vězňů, Československé obce Legionářské a za královéhradecké biskupství se pietního aktu účastnil diecézní biskup Mons. Jan Vokál a generální vikář Mons.Josef Socha.
Pietního aktu se účastnili i žáci místní základní školy, kteří jako generace vyrůstající v demokratické společnosti, měli možnost nejen společně s ostatními uctít památku padlých vojáků, ale také na vlastní oči vidět řadu osobností, mezi nimiž se pietního aktu účastnil veterán druhé světové války plukovník v.v. Ladislav Havrišák.

Z rozkazu ministra obrany ČR ke Dni veteránů :
V hluboké úctě a s respektem k jejich oběti se skláníme před památkou všech českých vojáků, které mobilizační rozkaz povolal do frontových zákopů. Mnozí z nich potom bojovali v Masarykových a Štefánikových legiích, na počátku dvacátých let bránili územní celistvost republiky, společně se svými syny a po boku Spojenců bojovali na frontách druhé světové války, slova své vojenské přísahy naplnili v odboji.Jedenáctý listopad tak v sobě nese silný náboj časové kontinuity mnoha událostí, avšak Den válečných veteránů nemá pouze vzpomínkový a historizující rámec. Neboť veteránem není jen ten, kdo prokázal svoji čest, odvahu a vlastenectví v minulosti, ale také ten, kdo neváhá ani dnes pod českou vlajkou hájit myšlenku svobody a demokracie. Novodobí veteráni Armády České republiky zanechali svoji zřetelnou stopu v mnoha zemích a jejich náročná a odpovědná práce je vysoce oceňována i doma. Získali si respekt a uznání nejen svou perfektní připraveností, ale také svým charakterem a vystupováním. Mají svůj výrazný podíl na tom, že naše armáda se těší vysoké podpoře veřejnosti. Vojákům – veteránům, lidem, pro něž služba vlasti vždy zůstala jejich nezpochybnitelným osobním krédem, patří naše úcta a vděk.

Ředitel Krajského vojenského velitelství plukovník Karel Filip ve svém projevu připomněl historické aspekty Dne veteránů a to nejen na hrdinství vojáků nejen během první a druhé světové války, ale také připomněl hrdinství vojáků, kteří v loňském roce položili svůj život při plnění úkolů spojených s působením mírové mise v Afghánistánu.
Toto připomenutí hrdinů současné doby na tento pietní akt patřilo mimo jiné i proto, že 4 padlí vojáci pocházeli právě z Královéhradeckého kraje. Možná právě proto, by stálo za úvahu umístění symbolu novodobých veteránů „symbolické lavičky válečných veteránů“, i na důstojném místě v Hradci Králové, který by se tak zařadil vedle měst jako je Praha 2, Tábor, Zlín, Kyjov, ale i v kapli na základně v Bagramu v Afghánistánu. Je i symbolem poděkování, protože poděkovat, není slabost.

Význam vlčích máků navíc doplnil ve svém projevu i primátor města Hradce Králové pan MUDr. Zdeněk FINK, který i připnutím znaku vlčích máků na klopu kabátu vyjádřil uznání všem veteránům.

V druhé části pietního aktu byla uctěna památka prvního legionáře, rodáka z Týniště nad Orlicí pana brigádního generála Františka Kryštofa. Legionáře a vojáka, který podstoupil se ctí veškeré útrapy obou světových válek, ale za svou odvahu a hrdinství byl později komunistickým režimem uvězněn. Většina jeho života je spojena s městem Hradec Králové a celým regionem. Návrh na ocenění generála Kryštofa resortním vyznamenáním „ Křížem obrany státu ministra obrany České republiky„ in memoriam, podal Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ministru obrany ČR Martinu Stropnickému.

Při pietním aktu u hrobu brigádního generála Františka Kryštofa jsem jen marně přemýšlel, proč není dosud ve městě Hradec Králové pojmenováno žádné místo, ulice a ani dům a proč dosud žádná politická reprezentace a vedení města v uplynulém čtvrtstoletí, nedokázala jménu brigádního generála Františka Kryštofa dát mnohem větší společenskou vážnost.
Ale kdo ví, třeba se něco změní.

Podrobné informace o brigádním generálovi Františku Kryštofovi naleznete zde :

Kompletní fotogalerii naleznete zde :

Autor: Pavel Vrba | středa 11.11.2015 13:09 | karma článku: 15.44 | přečteno: 587x

Další články blogera

Pavel Vrba

Horor na horách, aneb jak jsem se málem ztratil.

Prostě jsem se ztratil a plně si zatím stojím. Vím, že to není úplně „IN“, protože dneska frčí dělat ze sebe odborníka ve všem a na vše. Já si ale spíše lebedím ve všech svých nedokonalostech a nedostatcích.

20.9.2017 v 18:30 | Karma článku: 15.48 | Přečteno: 434 | Diskuse

Pavel Vrba

Splnění snu, zahaleného do mlhavého obrazu - část 1.

Je to už několik let, co jsme se chystali pomyslně dobýt jedno kouzelné místo v Krkonoších. Místo, které je svým způsobem prazvláštní, tajemné a celou scenérií i hororové. Četl jsem o tom řadu textů, viděl řadu obrázků.

11.9.2017 v 10:00 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 210 | Diskuse

Pavel Vrba

Když člověka samotného překvapí, co vytvořil, aneb Cihelna jinak.

Každý z nás něco tvoří - v zaměstnání, doma, nebo jen jako koníčka. A věřím, že většina lidí to dělá poctivě a dobře. Podle svých dosavadních a neustále se měnících zkušeností a dovedností.

6.9.2017 v 10:10 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 427 | Diskuse

Pavel Vrba

Léto udělalo pá, pá.

Už je to tady. Prostě léto skončilo. Dle reakcí různých lidí a řady obchodníků, léto už skončili začátkem srpna. Pro jiné skončilo prázdninami. A mnozí smutní a smutní. Já ne. Protože je přede mnou nejkrásnější období – podzim.

5.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 355 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 209 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 608 Celková karma 16.49 Průměrná čtenost 656

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.