Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akce „Cihelna 2014 „ – část první – o čem to vlastně bylo

24. 08. 2014 18:28:11
O čem to vůbec je a k čemu to je dobré? Proč to dávám do rubriky společnost a ne do rubriky kultura nebo fotoblogy? Je to jednoduché, tento typ akcí má v sobě ukrytou naši minulost, naši přítomnost a budoucnost. Akce, která by měla vždy v našem vlastním svědomí vyvolat úctu a vlastenectví. Tyto akce totiž bývají spojeny s tím co jsme byli, co jsme a co by jsme měli být. Protože součástí byť by krásné a zajímavé atmosféry je i temná stránka naší minulosti, nezřídka spojená s podrobením, zbabělostí a smrtí. A to by mělo vždy burcovat svědomí nad našimi vlastními postoji, našim sobectvím, neznalostí a někdy i hloupostí.

Krásná, více jak patnáct let pokračující akce, kterou jak sami pořadatelé označují akcí zaměřenou na vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století. Jejím cílem je připomínat skutečnost, že svobodu lze ztratil lehce, těžká je však cesta k jejímu znovunabytí“ dostatečně vystihuje její zaměření. A pořadatelé si pro tuto akci nemohli najít vhodnější místo, než město Králiky, které v té smutné atmosféře v období před a v průběhu 2. světové války zažilo všechno to zlo, které se zhmotnilo po zradě tehdejších spojenců podpisem Mnichovské dohody, která byla spíše zradou našeho národa.
Akce „Cihelna „ přilákala do města Králiky a jeho malebného okolí tisíce navštěvníků, z nichž mnozí každoročně termín konání akce netrpělivě vyhlížejí ve svém kalendáři. Pro pořadatele je každé další pokračování této akce výzvou k vytvoření nejen zajímavého, ale i poučného programu. Více zde :

1.jpg


Jak jsem měl možnost sám vidět o tomto víkendu, pořadatelům a všem účastníkům se tato akce velmi zdařila. Již avizovaný program s vystoupením řady vojenskohistorických klubů, Armády ČR, Policie ČR, Celní správy, Vězeňské služby a složek integrovaného záchranného systému nabídl všem divákům a návštěvníkům možnost seznámit se s tím, co tyto jednotlivé složky zajišťují.
V průběhu pátečního a sobotního dne bylo možné vidět techniku uvedených složek a to nejen té současné, ale i historické, do nedávna používané a to buď jako součást statických ukázek, nebo i vidět techniku v akci, jako součást dynamických ukázek.

4.jpg5.jpg6.jpg8.jpg7.jpg

Pro mě osobně byla velmi emotivní ukázka historického boje na téma „MOBILIZACE 1938“. Proč emotivní? V posledních měsících jsme svědky řady mezinárodních krizí, malých nebo velkých konfliktů. Na druhé straně řada z nás žije buď v naprosto idealizované představě „ že nám nebezpečí nehrozí „ nebo v představě že se jich to netýká. V mnoha diskuzích, zejména v těch anonymních lze poznat , že řada lidí, nezná vlastní historii a nemá ani základní historické znalosti. Jako by vše, co se stalo v letech 1938- 1945 bylo dávno pryč, zapomenuto a nemůže se už nikdy opakovat.

2.jpg3.jpg

Falešná představa pravdoláskařství je sice krásna idea, ale nikdy nespasí národ, jeho obyvatele a každého z nás. Svět nikdy nebyl a nikdy nebude ideální. Stejně, jako se vší silou se snažíme ochraňovat naše rodiny, nesmíme ani zapomínat na svoji vlastní zem. Nemůžeme ani žít falešnou představou, že za nás někdo ty průšvihy případně vyžehlí. Příliš často jsem v poslední době slyšel nebo četl názory, ze kterých mnohdy mrazí. Co napsat člověku, který je schopen veřejně napsat, že v případě ohrožení státu by zdrhnul a na otázku, jestli tady má někoho na kom mu záleží odpoví, oni by zdrhli se mnou. Nebo představa, že si z daní platím ozbrojené složky a oni mě spasí. Nespasí. A nejen u nás. Každá civilizovaná a svrchovaná zem nemá jen profesionální ozbrojené složky, ale vždy má ve svém právním řádu ustanovenou i brannou povinnost. Kolik vášní a emocí vyvolali v posledních týdnech informace o novelizaci braného zákona, mnohdy i médii podávané zkresleně a úplně jinak, než o to skutečně jde. Ačkoliv mnozí stateční za klávesnicí, vyjadřující se k tragickým událostem v AČR, sepisují petici proti této novelizaci. A při čtení diskusních příspěvků u této petice se ukazuje slabošství a nulový vztah k vlastenectví a ochraně vlastního národa, vlastní země a země předků, kteří za nás položili své životy. Předkové, kteří v dobách nejtěžších volili raději smrt na bitevním poli, než by se podrobili.
Tyto ukázky a pamětní akce by měli navštěvovat i politici, protože i pro ně je tam poučení. Příliš často jsem kolem sebe slýchával, že naše ozbrojené složky jsou k ničemu, neochránili národ v roce 1938, 1948 a 1968. Tento názor může říci jen ten, kdo nezná historicky doložené skutečnosti a nevědomost přináší hloupost. Slyšel jsem spousty kritiků, hodnotící četníky a vojáky jako neschopné, kteří se nikomu nepostavili. Kde jste kritici nechali ty své milované politiky?

Nacistické symboly na některých snímcích jsou použity v souvislosti s ukázkou.

9.jpgNacistické symboly na některých snímcích jsou použity v souvislosti s ukázkou.Nacistické symboly na některých snímcích jsou použity v souvislosti s ukázkou.12.jpg

I to se člověku na dané akci honilo v hlavě a myslím si, že nejen mě. Díky akcím typu „ Cihelna“ jsou tyto souvislosti jakým si naším národním svědomím. Jen by jich možná mělo být víc.

Každopádně pro mě osobně byla tato akce perfektní. Jsem dokonce přesvědčený o tom, že se město Králíky a jeho obyvatelé stali dobrovolnými patrony toho našeho svědomí. Už pro svou historii a historické události, které tak v minulosti zažili naši předci. Chci tak tímto způsobem poděkovat pořadatelům, vedení města a jeho zastupitelstvu, občanům města a Pardubickému kraji za vytvoření podmínek této akce, které právě díky té minulosti do této lokality patří. Samostatně bych chtěl poděkovat všem účastníkům, kteří pro nás diváky celou tu akci zajišťovali.

Navíc, když jsem pečlivě sledoval jednotlivé ukázky a prezentace jednotlivých ozbrojených složek a IZS vzpomněl jsem si na jedno úsloví : „ Je dobře, že nás nepotřebujete. A je ještě lépe, že jsme tady, až nás potřebovat budete. „
Svá další pokračování tohoto blogu, věnuji jednotlivým sekcím programu akce „ Cihelna 2014 „. Příště na téma - zákulisí a statické ukázky

Autor: Pavel Vrba | neděle 24.8.2014 18:28 | karma článku: 17.56 | přečteno: 855x

Další články blogera

Pavel Vrba

Horor na horách, aneb jak jsem se málem ztratil.

Prostě jsem se ztratil a plně si zatím stojím. Vím, že to není úplně „IN“, protože dneska frčí dělat ze sebe odborníka ve všem a na vše. Já si ale spíše lebedím ve všech svých nedokonalostech a nedostatcích.

20.9.2017 v 18:30 | Karma článku: 15.48 | Přečteno: 434 | Diskuse

Pavel Vrba

Splnění snu, zahaleného do mlhavého obrazu - část 1.

Je to už několik let, co jsme se chystali pomyslně dobýt jedno kouzelné místo v Krkonoších. Místo, které je svým způsobem prazvláštní, tajemné a celou scenérií i hororové. Četl jsem o tom řadu textů, viděl řadu obrázků.

11.9.2017 v 10:00 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 210 | Diskuse

Pavel Vrba

Když člověka samotného překvapí, co vytvořil, aneb Cihelna jinak.

Každý z nás něco tvoří - v zaměstnání, doma, nebo jen jako koníčka. A věřím, že většina lidí to dělá poctivě a dobře. Podle svých dosavadních a neustále se měnících zkušeností a dovedností.

6.9.2017 v 10:10 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 427 | Diskuse

Pavel Vrba

Léto udělalo pá, pá.

Už je to tady. Prostě léto skončilo. Dle reakcí různých lidí a řady obchodníků, léto už skončili začátkem srpna. Pro jiné skončilo prázdninami. A mnozí smutní a smutní. Já ne. Protože je přede mnou nejkrásnější období – podzim.

5.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 355 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 209 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 608 Celková karma 16.49 Průměrná čtenost 656

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.