Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akce „Cihelna 2014 „ – část první – o čem to vlastně bylo

24. 08. 2014 18:28:11
O čem to vůbec je a k čemu to je dobré? Proč to dávám do rubriky společnost a ne do rubriky kultura nebo fotoblogy? Je to jednoduché, tento typ akcí má v sobě ukrytou naši minulost, naši přítomnost a budoucnost. Akce, která by měla vždy v našem vlastním svědomí vyvolat úctu a vlastenectví. Tyto akce totiž bývají spojeny s tím co jsme byli, co jsme a co by jsme měli být. Protože součástí byť by krásné a zajímavé atmosféry je i temná stránka naší minulosti, nezřídka spojená s podrobením, zbabělostí a smrtí. A to by mělo vždy burcovat svědomí nad našimi vlastními postoji, našim sobectvím, neznalostí a někdy i hloupostí.

Krásná, více jak patnáct let pokračující akce, kterou jak sami pořadatelé označují akcí zaměřenou na vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století. Jejím cílem je připomínat skutečnost, že svobodu lze ztratil lehce, těžká je však cesta k jejímu znovunabytí“ dostatečně vystihuje její zaměření. A pořadatelé si pro tuto akci nemohli najít vhodnější místo, než město Králiky, které v té smutné atmosféře v období před a v průběhu 2. světové války zažilo všechno to zlo, které se zhmotnilo po zradě tehdejších spojenců podpisem Mnichovské dohody, která byla spíše zradou našeho národa.
Akce „Cihelna „ přilákala do města Králiky a jeho malebného okolí tisíce navštěvníků, z nichž mnozí každoročně termín konání akce netrpělivě vyhlížejí ve svém kalendáři. Pro pořadatele je každé další pokračování této akce výzvou k vytvoření nejen zajímavého, ale i poučného programu. Více zde :

1.jpg


Jak jsem měl možnost sám vidět o tomto víkendu, pořadatelům a všem účastníkům se tato akce velmi zdařila. Již avizovaný program s vystoupením řady vojenskohistorických klubů, Armády ČR, Policie ČR, Celní správy, Vězeňské služby a složek integrovaného záchranného systému nabídl všem divákům a návštěvníkům možnost seznámit se s tím, co tyto jednotlivé složky zajišťují.
V průběhu pátečního a sobotního dne bylo možné vidět techniku uvedených složek a to nejen té současné, ale i historické, do nedávna používané a to buď jako součást statických ukázek, nebo i vidět techniku v akci, jako součást dynamických ukázek.

4.jpg5.jpg6.jpg8.jpg7.jpg

Pro mě osobně byla velmi emotivní ukázka historického boje na téma „MOBILIZACE 1938“. Proč emotivní? V posledních měsících jsme svědky řady mezinárodních krizí, malých nebo velkých konfliktů. Na druhé straně řada z nás žije buď v naprosto idealizované představě „ že nám nebezpečí nehrozí „ nebo v představě že se jich to netýká. V mnoha diskuzích, zejména v těch anonymních lze poznat , že řada lidí, nezná vlastní historii a nemá ani základní historické znalosti. Jako by vše, co se stalo v letech 1938- 1945 bylo dávno pryč, zapomenuto a nemůže se už nikdy opakovat.

2.jpg3.jpg

Falešná představa pravdoláskařství je sice krásna idea, ale nikdy nespasí národ, jeho obyvatele a každého z nás. Svět nikdy nebyl a nikdy nebude ideální. Stejně, jako se vší silou se snažíme ochraňovat naše rodiny, nesmíme ani zapomínat na svoji vlastní zem. Nemůžeme ani žít falešnou představou, že za nás někdo ty průšvihy případně vyžehlí. Příliš často jsem v poslední době slyšel nebo četl názory, ze kterých mnohdy mrazí. Co napsat člověku, který je schopen veřejně napsat, že v případě ohrožení státu by zdrhnul a na otázku, jestli tady má někoho na kom mu záleží odpoví, oni by zdrhli se mnou. Nebo představa, že si z daní platím ozbrojené složky a oni mě spasí. Nespasí. A nejen u nás. Každá civilizovaná a svrchovaná zem nemá jen profesionální ozbrojené složky, ale vždy má ve svém právním řádu ustanovenou i brannou povinnost. Kolik vášní a emocí vyvolali v posledních týdnech informace o novelizaci braného zákona, mnohdy i médii podávané zkresleně a úplně jinak, než o to skutečně jde. Ačkoliv mnozí stateční za klávesnicí, vyjadřující se k tragickým událostem v AČR, sepisují petici proti této novelizaci. A při čtení diskusních příspěvků u této petice se ukazuje slabošství a nulový vztah k vlastenectví a ochraně vlastního národa, vlastní země a země předků, kteří za nás položili své životy. Předkové, kteří v dobách nejtěžších volili raději smrt na bitevním poli, než by se podrobili.
Tyto ukázky a pamětní akce by měli navštěvovat i politici, protože i pro ně je tam poučení. Příliš často jsem kolem sebe slýchával, že naše ozbrojené složky jsou k ničemu, neochránili národ v roce 1938, 1948 a 1968. Tento názor může říci jen ten, kdo nezná historicky doložené skutečnosti a nevědomost přináší hloupost. Slyšel jsem spousty kritiků, hodnotící četníky a vojáky jako neschopné, kteří se nikomu nepostavili. Kde jste kritici nechali ty své milované politiky?

Nacistické symboly na některých snímcích jsou použity v souvislosti s ukázkou.

9.jpgNacistické symboly na některých snímcích jsou použity v souvislosti s ukázkou.Nacistické symboly na některých snímcích jsou použity v souvislosti s ukázkou.12.jpg

I to se člověku na dané akci honilo v hlavě a myslím si, že nejen mě. Díky akcím typu „ Cihelna“ jsou tyto souvislosti jakým si naším národním svědomím. Jen by jich možná mělo být víc.

Každopádně pro mě osobně byla tato akce perfektní. Jsem dokonce přesvědčený o tom, že se město Králíky a jeho obyvatelé stali dobrovolnými patrony toho našeho svědomí. Už pro svou historii a historické události, které tak v minulosti zažili naši předci. Chci tak tímto způsobem poděkovat pořadatelům, vedení města a jeho zastupitelstvu, občanům města a Pardubickému kraji za vytvoření podmínek této akce, které právě díky té minulosti do této lokality patří. Samostatně bych chtěl poděkovat všem účastníkům, kteří pro nás diváky celou tu akci zajišťovali.

Navíc, když jsem pečlivě sledoval jednotlivé ukázky a prezentace jednotlivých ozbrojených složek a IZS vzpomněl jsem si na jedno úsloví : „ Je dobře, že nás nepotřebujete. A je ještě lépe, že jsme tady, až nás potřebovat budete. „
Svá další pokračování tohoto blogu, věnuji jednotlivým sekcím programu akce „ Cihelna 2014 „. Příště na téma - zákulisí a statické ukázky

Autor: Pavel Vrba | neděle 24.8.2014 18:28 | karma článku: 16.87 | přečteno: 855x

Další články blogera

Pavel Vrba

Všechny ty třpyty a odlesky.

Světla a stíny, co by nádherné protiklady. Světla a odlesky, některé i s duchem falešným, svádějící člověka ze správné cesty. Rozpoznání těch zdravých a pro člověka dobrých, to těžké je.

23.6.2017 v 20:10 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 167 | Diskuse

Pavel Vrba

Někdy samotná fotka nestačí.

Někdy nám zůstanou samotné fotografie, které zachycují to, co jsme sami chtěli, ale něco jako by jim chybělo. A já marně přemýšlím o slovech, která by doplnila skrytý význam oněch obrázků.

21.6.2017 v 16:34 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 336 | Diskuse

Pavel Vrba

Všechny ty mé nedokonalosti.

Uvědomuji si, že se pouštím na tenký led, když jdu s kůží na trh. Třeba se někdo radostí zatetelí, protože někteří slabiny druhých přímo milují. Ale myslím, že si můžu dovolit, jít s tou kůží na trh.

20.6.2017 v 18:30 | Karma článku: 14.51 | Přečteno: 258 | Diskuse

Pavel Vrba

Byl jsem zákeřně vysazen na plantáži.

Klíčová slova: plantáž, nepřátelské území, lidské piraně, kbelíky, přepravky, ohnutá záda a utrpení. To není to nejhorší, mnohem horší je to, že jsem se do této bojové hry přihlásil zcela dobrovolně.

18.6.2017 v 14:00 | Karma článku: 16.44 | Přečteno: 597 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Kamas

Nemám rád cyklisty ...

... nebo něco podobného si dnešního odpoledne pomyslel onen trpělivý muž středního věku. Budiž jeho myšlenky vryty do zlata.

25.6.2017 v 14:51 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 289 | Diskuse

Michal Blahout

Dehumanizace a islám

Dehumanizace, česky též znelidštění, je jev (proces), který způsobuje, že jsme schopni se dopouštět ohavností, jako jsou genocidy a holokaust.

25.6.2017 v 14:27 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 252 | Diskuse

Petr Bajnar

300 let Svobodných zednářů

Slovo „esoterika“ vzbuzuje v současnosti u řady lidí pocit něčeho iracionálního a fantasmagorického.

25.6.2017 v 14:15 | Karma článku: 6.46 | Přečteno: 96 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Menší ryba taky ryba

Rusové hlásí, že zabili šéfa Islámského státu Baghdádího (je-li tomu tak, pak velká gratulace) a z úspěchu se těší také Egypťané. Byť jde o likvidaci zločince, o kterém většina návštěvníků těchto stránek bude číst poprvé.

25.6.2017 v 8:00 | Karma článku: 11.75 | Přečteno: 266 | Diskuse

Martin Hatala

Věřte - nevěřte, rozhodněte!

Na způsob televizního zahraničního seriálu zkuste odhadnout, který ze dvou nabídnutých krátkých letních příběhů se mi stal. Opravdu mi věřte, že je tomu tak, ale i to, že tvořivou radost mám úplně stejnou z obou.

25.6.2017 v 7:47 | Karma článku: 9.78 | Přečteno: 258 | Diskuse
Počet článků 578 Celková karma 16.55 Průměrná čtenost 660

Něco o sobě? Nic zajímavého, snad je dva citáty, které vystihují vše.

 

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “.  
Marcus Aurelius
 

"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích
nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."

                        Abraham Lincoln

Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde :
https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.